09. 04. 2020 19:07 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Podnikateľ, ktorý opitý zrazil otca (†61) a syna (†37), spoznal definitívny trest

Na krajskom súde dostal vyšší trest, ako bol pôvodný rozsudok.

Odsúdený lučenecký podnikateľ Ján Mráz.
Odsúdený lučenecký podnikateľ Ján Mráz. Foto: TV Markíza

Za smrť dvoch ľudí si vypočul definitívny trest. Opitý vodič bude za mrežami dlhšie než o tom pôvodne rozhodol okresný sudca. O konečnom verdikte pre podnikateľa z Lučenca rozhodoval banskobystrický krajský súd.

Nehoda sa stala vlani v júni. V podvečer vyšiel podnikateľa Ján Mráz z podniku a sadol si za volant. Po pár kilometroch sa čelne zrazil s autom, v ktorom spôsobil smrť 61- ročného otca a 37-ročného syna.

„Jazdil v stave ťažkého stupňa opitosti s 2,52 promile. Išiel rýchlosťou 100 km/h na úseku, kde je dovolená sedemdesiatka a prešiel do protismeru," konštatoval vlani v decembri advokát poškodených Ivan Javor.

Ján Mráz, známy podnikateľ z Lučenca, si na okresnom súde vypočul verdikt - päťročné väzenie. Prokurátor sa však odvolal a o treste pre 65-ročného muža rozhodoval senát krajského súdu. Pre pandémiu nemali médiá do pojednávacej miestnosti prístup. Rozhodovanie za zatvorenými dverami netrvalo dlho. Sudca vyriekol definitívny verdikt približne po polhodine.

Hasiči na mieste nehody.
Hasiči na mieste nehody. Foto: HaZZ
 

Krajský súd, na rozdiel od okresného, nevzal do úvahy vyšší vek obžalovaného. Trest sprísnil z piatich na 8,5 roka. Súd nebral ohľad ani na zdravotný stav podnikateľa.

„Krajský súd bol toho názoru, že sám obžalovaný sa ku svojmu zdravotnému stavu správal nezodpovedne, keďže dlhodobo požíval alkoholické nápoje," vysvetlila rozhodnutie hovorkyňa KS Nina Uhrovičová .

Rozhodnutie akceptuje aj prokurátor Ivan Vozár, podnikateľov advokát Peter Miháli ho síce rešpektuje, ale nechcel ho komentovať. „Za obdobné skutky je trestná sadzba výrazne nižšia jednak v Čechách, ako aj napríklad v Rakúsku," konštatoval.

Keď lučeneckého podnikateľa prepustia z väzenia, na slobode mu začne plynúť ešte 10-ročný trest zákazu viesť motorové vozidlá.

Reportáž pripravil Ľubo Fronko.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce