11. 04. 2020 09:06 | BRATISLAVA/TASR

Naď chce hneď, ako to umožní situácia s pandémiou, riešiť zásadnú vec pre obranu

Rezort vypracuje vlastný dokument, nepoužije ten z minulého obdobia.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: TASR

Prijatie bezpečnostnej a obrannej stratégie je jednou z vecí, ktorej sa chce nový minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) venovať v prvej časti volebného cyklu, hneď po tom, ako to umožní situácia v súvislosti s výskytom nového koronavírusu.

„Nebudeme vychádzať z dokumentu, ktorý bývalá vláda schválila, no do parlamentu nepredložila, ale chceme urobiť nové dokumenty," uviedol v rozhovore s tým, že si to vyžaduje kvalitnú prácu väčších tímov.

Dlhodobý plán rozvoja obrany nepovažuje za „až takú zásadnú otázku". Bývalá vláda ho podľa Naďa „hneď roztrhala", keď nakúpila o miliardu drahšie stíhačky, ako očakávala. Zároveň v ňom bude treba zohľadniť dôsledky krízy spôsobené pandémiou nového koronavírusu. Aktualizovať ho chce preto v procese podľa toho, ako to bude nevyhnutné.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Foto: Úrad vlády SR
 

Za schválenie novej bezpečnostnej stratégie sa po vymenovaní v stredu (8. 4.) vyslovil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). "Dnes ju potrebujeme ako soľ, a to aj s ohľadom na dnešný vývoj, ale aj za posledné dva, tri roky. Svet sa mení pred našimi očami a SR musí reagovať, ale musí mať hlavne jeden názor na to, ako sa k svetu chceme postaviť," skonštatoval.

Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo.

Bezpečnostná stratégia je verejným dokumentom v oblasti bezpečnostnej politiky štátu. Reflektuje prepojenosť vnútornej a vonkajšej dimenzie bezpečnosti, teda aj potrebu komplexného prístupu k bezpečnostnej politike. Kľúčovým prvkom je kontinuita proeurópskej a proatlantickej orientácie bezpečnostnej politiky SR, založenej na širokej politickej zhode.


VIAC Z Domáce