15. 04. 2020 09:00 , článok bol aktualizovaný 15. 04. 2020 13:49 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Megaproces s Kočnerom: Policajt Vorobjov povedal, že lustráciu Kuciaka mu zadal Tibor Gašpar

Na súde sa čítali výpovede Vorobjova aj Gašpara.

Marian Kočner na pojednávaní.
Marian Kočner na pojednávaní. Foto: TASR

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára.

V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu majú z médií na pojednávanie povolený vstup len RTVS, TASR a Aktuality.sk, pre ktoré zavraždený novinár pracoval. 

Na pojednávaní sa čítali zápisnice z výsluchov viacerých svedkov z prípravného konania. Jedným z nich bol aj Pavol Vorobjov, policajt, ktorý dostal úlohu lustrovať Jána Kuciaka. Ten vypovedal, že túto úlohu ďalej posunul podriadenému Miroslavovi Verešovi.

Vorobjov vypovedal dvakrát. Prvýkrát uviedol, že pokyn lustrovať Kuciaka dostal od vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Na druhom výsluchu už tento výrok stiahol a povedal, že si presne nepamätá, od koho požiadavka prišla.

Tvrdil, že mu na tom neprišlo nič zvláštne, pretože už pred tým robil viacero lustrácií ďalších novinárov ku kauze Filipa Rybaniča. Myslel si, že aj lustrácia Kuciaka súvisí s týmto prípadom.

Súd čítal aj Gašparovu výpoveď. Ten vyvrátil akýkoľvek súvis s lustrovaním novinára a poprel, že by sa poznal s Kočnerom. S Norbertom Bödörom je príbuzný a stretávali sa aj mimo práce. Vylúčil, že by poskytol niekedy informácie zo spisu tretím osobám.

Rovnaký senát už stihol odsúdiť Miroslava Marčeka, ktorý sa k streľbe všetkých troch zavraždených priznal. Dostal 23 rokov.

Padol tak už druhý trest v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zoltána Andruskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy.

Spolu s Kočnerom sú obžalovaní aj Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Szabó je obžalovaný aj z vraždy podnikateľa Molnára.

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková.

 

ONLINE:

13.49 - ONLINE sme ukončili.

13.48 - Para povedal, že Kočner vo väzbe požiadal o prácu. Čo konkrétne robí, nevie.

13.46 - Advokát Marek Para si stojí za tým, že bola porušená prezumpcia neviny Kočnera.

13.35 - Lipšic verí prvej Vorobjovej výpovedi, podľa ktorej mu lustráciu Kuciaka zadal Gašpar.

13.31 - K dnešnému pojednávaniu sa vyjadruje aj Daniel Lipšic. Hovorí, že Parov advokát sa pokúsil namietnuť zaujatosť súdu a túto taktiku už skúsil v prípade obžaloby Roberta Lališa. Podľa Lipšica túto argumentáciu uznal len Štefan Harabin. Lipšic vysvetľuje, že pre kvalifikáciu Marčekovho trestného činu bolo nevyhnutné do výroku o vine zahrnúť aj ostatných obžalovaných. Neznamená to však, že súd tak automaticky považuje Kočnera a spol. za vinných.

13.23 - Novinári sa prokurátora pýtajú, či nepremýšľal pri obžalobe aj o obvinení ďalších ľudí, vrátane Bödöra či Gašpara a či nešlo o organizovanú skupinu. Prokurátor Turan odpovedá, že sa sústredil na odsúdenie vraždy. Ďalšie trestné činy, ktoré mohli byť spáchané rieši polícia a prokuratúra nemá k tomu žiadne informácie.

13.20 - Vyjadruje sa aj prokurátor Vladimír Turan. Nechce komentovať výpoveď Pavla Vorobjova, ktorý na druhom výsluchu stiahol svoj názor, že lustráciu mu zadal Tibor Gašpar.

13.15 - Roman Kvasnica komentuje dnešné pojednávanie. Hovorí, že vie, kedy došlo k lustrácii a kedy došlo k objednaniu vraždy Jána Kuciaka. Vidí tam súvis a má to podľa neho význam pri dokazovaní.

"Mám husiu kožu z toho, keď počujem, ako bol vedený policajný zbor. Tí ľudia nemajú pokoru," hovorí Kvasnica. "Tu nejde o to, že vybavovali vodičský preukaz, ale ide o to, že policajné informácie viedli k vražde dvoch ľudí," dodal Kvasnica.

13.06 - Pojednávanie je na dnes ukončené. Pokračuje zajtra (16.4.).

13.00 - Súd prijal znalecký psychologický posudok Kočnera.

12.55 - Lukáš Kušnír popísal, ako sa dozvedeli o vražde.

 12.52 - Prokurátor číta výpoveď staršieho brata Martiny Kušnírovej Lukáša. S Martinou si písal aj v deň, keď bola s Jánom zavraždená. Spomínala mu, že Ján ma pokazené auto a pôjde po neho do Galanty, keď pôjde z práce. Lukáš im poradil, aby skúsili Janovo auto naštartovať cez štartovacie káble. V daný večer sa mu už neozvala.

12.49 - Pred policajtom vypovedal aj Miroslav Vöroš, ktorý vykonal lustráciu Kuciaka. Povedal, že na tom nebolo nič zvláštne, pretože lustrácie robí denne. Prišlo mu len čudné, že požiadavku na lustráciu Kuciaka dostal telefonicky. Najprv zistil rodné číslo a následne vytvoril vzťahový diagram, kde uviedol mená jeho rodičov a evidenčné čísla áut, ktoré vlastnili.

12.36 - Gašpar vypovedal, že médiá sa snažia Bödöra spojiť s vraždou.

12.26 - Gašpar vylúčil, že by niekedy poskytol Kočnerovi alebo Bödörovi informácie z vyšetrovania vraždy. Obaja však podľa neho mali informácie z médií, kde sa bežne písalo, kto je z vraždy podozrivý.

12.20 - Gašpar potvrdil, že Vorobjov je jeho sused, ale nestretávali sa. Norbert Bödör je jeho rodina. S Kočnerom sa nikdy nestretol, povedal vo výpovedi.

12.16 - Podľa Gašpara informácie z médií poškodili jeho dobré meno a ďalšie výpovede boli ovplyvnené mediálnym tlakom.

12.08 - Prokurátor číta výpoveď bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Vypovedal, že nikdy nedal nikomu príkaz na lustráciu Kuciaka. Podľa Gašpara, ak Vorobjov znova potvrdí, že on mu zadával úlohu lustrovať Kuciaka, jeho výpoveď bude považovať za účelovú.

12.00 - Slovo si vypýtal aj Daniel Lipšic. Podľa Lipšica lustrácia má nadväznosť na ďalšie udalosti. Chce to dokázať správami z Threemy medzi Kočnerom a Tóthom. Správy podľa neho potvrdzujú logiku, prečo bola práve koncom leta (22.augusta 2017) vykonaná lustrácia Kuciaka.

11.54 - K výpovedi Zubčáka sa vyjadruje Kočner. Znova opakuje, že požiadavka prišla koncom leta a to nesedí s výpoveďou Petra Tótha. Kočner pripomína, že "údajné" vyhrážanie Kuciakovi cez telefón došlo na jeseň, teda po požiadavke Vorobjova na lustráciu Kuciaka. "Ak moje vyhrážanie malo byť spúšťačom k objednávke vražde Kuciaka, tak ako mohla prísť požiadavka lustrácie o dva týždne skôr? Logická niť sa trhá," hovorí Kočner.

11.51 - Zubčák si myslel, že analýza ku Kuciakovi sa týkala prípadu Filipa Rybaniča, ktorý prezradil bankové tajomstva Roberta Kaliňáka. Zubčák spracoval analýzu aj iných novinárov, aby sa vraj zamedzilo únikom informácií do médií z vyšetrovania. Podľa Zubčáka to preto bola štandardná požiadavka.

11.49 - Zubčák delegoval úlohu na podriadeného Miroslava Vöroša. Zubčák hovorí, že v polovici septembra odovzdal Vorobjovi základné informácie o Kuciakovi. Ďalej sa o to nezaujímal.

11.46 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu Michala Zubčáka. Ten uviedol, že od Vorobjova dostal príkaz urobiť vzťahovú analýzu Jána Kuciaka. Nepýtal sa, prečo to má urobiť. Vraj to nebola divná úloha. Vzťahové analýzy pre NAKA robia podľa Zubčáka bežne.

11.31 - Súd vyhlásil prestávku.

11.28 - K Vorobjovej výpovedi sa vyjadruje Kočner. Ten hovorí, že z výpovede je jasné, že lustrácia Kuciaka bola len jedna. To je podľa neho v rozpore s výpoveďou Petra Tótha, ktorý tvrdil, že požiadavku na lustráciu Kuciaka mal už vo februári 2017. Vorobjov uviedol, že požiadavka na lustráciu prišla v septembri 2017.

11.23 - Vorobjov uviedol, že sa nikdy osobne nestretol ani s Kočnerom ani s Norbertom Bödörom. Pozná ich len z médií.

Na snímke nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör prichádza na pojednávanie..
Na snímke nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör prichádza na pojednávanie.. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian
 

11.12 - Vorobjov vypovedal, že Kuciaka nepoznal, ale nemal pochybnosti, aby urobil lustráciu, keďže požiadavka prišla od príslušníkov polície. Spojenie s Gašparom vylučuje.

11.06 - Vorobjov polícii opísal, ako prebiehalo lustrovanie Jána Kuciaka. Lustrácia mala byť podľa neho urobená pre služobné účely policajného zboru a nikdy neodovzdal závery lustrácie tretej osobe. Povedal, že nevie, ako bolo ďalej naložené so zistenými informácie.

11.01 - Polícia zadržala a vypočula aj Pavla Vorobjova, bývalého riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky NAKA. Mal lustrovať Jána Kuciaka. Vorobjov hovorí, že on osobne nelustroval Kuciaka, ale túto úlohu zadal podriadenému Michalovi Zubčákovi. Bol vedúcim analytického oddelenia. Uviedol, že podriadenému povedal, že požiadavka na stotožnenie osoby Jána Kuciaka prišla od bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Neskôr túto výpoveď upravil, že si nie je istý, kto presne túto požiadavku zadal.

Pavol Vorobjov.
Pavol Vorobjov. Foto: TV Markíza
 

10.58 - František Marček, otec Miroslava Marčeka, využil právo nevypovedať. Eva Marčeková, matka Marčeka, tiež odmietla vypovedať.

10.54 - Rigó bol raz vypočutý políciou. Zápisnicu z jeho výsluchu číta prokurátor. Rigó uviedol, že informácie o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má len z médií a nemá s ňou nič spoločné. Dodal, že Marček bol priateľom jeho matky. Nikdy sa však nechcel starať do jej života. Plánoval odísť do Žiliny za svojou priateľkou. O Marčeka sa nikdy nezaujímal.

10.44 - Predsedníčka senátu prečítala úmrtný list Ronalda Rigóa. Ide o mladého muža, ktorý sa spoznal na identikite, ktorý zverejnila polícia tesne pred veľkou raziou v Komárne a Kolárove. Rigó spáchal samovraždu.

10.40 - Predsedníčka senátu Sabová číta zápisnicu z výsluchu Bernadety Birčákovej. Pracovala v spoločnosti O2, kde predávala mobily, SIM karty a paušály. Zhruba sto kusov kariet registrovala na meno Mária Lakatašová na žiadosť Mária Lakatoša.

10.35 - Prokurátor číta výpoveď Kristiána Rapoša. Predmetom jeho výpovede bol predaj mobilov a mobilných kariet. Uviedol, že z obvinených pozná len Andruskóa, ktorý v Komárne vlastnil reštauráciu. Rapoš povedal, že predával SIM karty maďarským občanom. SIM karty kupoval od spomínaného Mária Lakatoša.

Rapoš uviedol, že mobil a karty od neho kúpil aj Andruskó. Chodil k nemu pravidelne raz za dva mesiace a stále kupoval mobily alebo SIM karty. V roku 2017 kúpil Andruskó aj tlačidlové mobily značky Nokia.

10.27 - Prokurátor Vladimír Turan číta zápisnicu z výsluchu Márie Lakatošovej. Svedkyňa nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu s obžalovanými. Na jej meno bolo písaných veľa SIM kariet. Niektoré použili obžalovaní Marček a Szabó.

Čítajú aj výpoveď Mária Lakatoša. Nakúpil niekoľko SIM kariet a predával ich v mobil shope v Komárne. Dokopy takto kúpil a predal 50 až 60 SIM kariet. Čo s nimi bolo ďalej, nevie a nikdy sa o to nezaujímal.

10.26 - Idú sa čítať zápisnice z výsluchov svedkov. Sú to výpovede príbuzných všetkých obžalovaných.

Marian Kočner na pojednávaní.
Marian Kočner na pojednávaní. Foto: TASR
 

10.25 - Para navrhuje súdu predvolať Kočnerovho brata Ivana a vypočuť ho.

10.19 - Súd pokračuje v dokazovaní.

10.12 - Súd dospel k záveru, že voči námietke zaujatosti nebude konať. Rozhodovanie o spoluobžalovanom nie je podľa senátu dôvod na zmenu sudcov. "Námietka neguje právny poriadok Slovenskej republiky," vysvetľuje predsedníčka senátu Sabová. Podľa senátu námietka Kočnerovho právnika popiera právo obžalovaného vyhlásiť svoju vinu. Ďalej dodáva, že senát v rozsudku citoval Marčeka a nevyhlásil teda Kočnera vinným.

10.11 - Po porade senátu pokračuje hlavné pojednávanie.

9.42 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyhlásila prestávku. Senát sa ide poradiť.

9.40 - Kočnerov zástupca Para znova opakuje, že senát verejne vyhlásil, že Kočner je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka. "Súd vopred konštatoval vinu. Narúša to nestrannosť súdu," povedal Para.

9.38 - Zsuzsovej advokátka Júlia Vestenická sa pripája ku Kočnerovej námietke. Aj podľa Vestenickej boli porušené práva ďalších obžalovaných.

9.37 - Kušnírovej zástupca Roman Kvasnica pripomína, že senát v rozsudku čítal len iniciály ostatných obžalovaných. Prezumpcia neviny tak ani podľa neho nebola porušená.

9.34 - Právnik Kuciakových rodičov Daniel Lipšic hovorí, že rovnaká námietka už raz bola namietaná na súde v prípade obžaloby mafiána Lališa. Podľa Lipšica už táto vec bola judikatúrne vyriešená a prezumpcia neviny nie je porušená.

9.33 - Prokurátor Juraj Novocký hovorí, že prezumpcia neviny Kočnera nebola porušená. Podľa Novockého v rozsudku voči Marčekovi nebolo explicitne napísané, že Kočner je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka. Kočnerovu námietku preto odmieta.

9.32 - Kočner žiada vymeniť členov senátu.

9.31 - Kočnerovi sa nepáčia ani diskusie o možnom treste. Po vynesení rozsudku voči Marčekovi, prokurátor aj právnici poškodených hovorili, že Kočner má šancu vyhnúť sa doživotnému trestu. Podľa Kočnera je to porušenie jeho práv, keďže vina mu ešte nebola dokázaná.

9.25 - Kočnerova sťažnosť smeruje k rozsudku senátu voči Miroslavovi Marčekovi. V odôvodnení súd označil Kočnera za objednávateľa vraždy. Kočner to označil za možnú zaujatosť voči jeho osobe a porušenie jeho prezumpcie neviny.

9.23 - Kočnerov advokát Marek Para vzniesol námietku voči zaujatosti súdu.

Marek Para na pojednávaní.
Marek Para na pojednávaní. Foto: TASR
 

9.11 - Na dnešnom pojednávaní budú čítané listinné dôkazy a znalecké posudky.

9:02 - Do pojednávacej miestnosti prišiel Marian Kočner. Alena Zsuzsová ani Tomáš Szabó na súd neprišli.


VIAC Z Domáce