16. 04. 2020 17:33 , článok bol aktualizovaný 16. 04. 2020 18:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Gröhling: Lex korona vysoké školy pomôže reálne posunúť vzdelávanie

O zmenách musí ešte rozhodnúť parlament.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR

Zmeny v zákone o vysokých školách legislatívne umožnia uskutočnenie štátnic a iných skúšok bez nutnosti fyzickej prítomnosti, ktorých sa skúška či obhajoba týka.

"Do zákona dávame vlastne to, čo už viaceré školy zverejnili, akým procesom majú takéto skúšky prebiehať," uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v súvislosti s balíkom legislatívnych úprav, označených ako „lex korona vysoké školy", o ktorých bude vo štvrtok rozhodovať vláda.

Návrh novely zákona o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov upravuje podmienky fungovania vysokých škôl, ale aj opatrenia v oblasti regionálneho školstva. Reaguje na okolnosti pandémie nového koronavírusu.

"Ostatné roky sme hovorili o potrebe posunúť vzdelávanie, jeho systém, aj toto je nástroj, akým sa to deje," poznamenal Gröhling pred rokovaním vlády. Verí, že vláda návrh schváli a budúci týždeň novelu odobrí v rámci skráteného legislatívneho konania i parlament.

Schválenie novely v parlamente umožní vysokým školám uskutočniť štátnice či iné akademické skúšky aj bez fyzickej prítomnosti kandidátov, napríklad prostredníctvom videokonferencie.

Upravuje ustanovenia o verejnej prístupnosti skúšok, obhajob i zasadnutí akademických senátov či školských samospráv. Návrh novely takisto reaguje na technicko-organizačné problémy súvisiace s fungovaním školských orgánov, predlžovaním štúdia či pracovno-právnych vzťahov.

V oblasti regionálneho školstva upravuje novela napríklad problematiku zabezpečenia elektronickej verzie učebníc či variabilnejšie použitie prostriedkov, určených na záujmové vzdelávanie pre potreby riešenia krízovej situácie, ale aj možné presunutie prostriedkov na školy v prírode a lyžiarske výcviky na neskoršie obdobie. V oblasti výskumu a vývoja návrh operatívne rieši financovanie projektov a doby ich riešenia počas krízovej situácie.

 

Testy možnej online formy prijímačiek a maturít boli veľmi úspešné

Testovanie možnej online formy prijímacích a maturitných skúšok bolo úspešné. Pred štvrtkovým rokovaním vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

"Zaznamenali sme 94-percentnú úspešnosť pripojenia a zúčastnenia mladých ľudí," informoval minister o výsledkoch testovania, ktoré sa odohralo v stredu (15. 4.) a vo štvrtok. "Fungovalo to tak, že učiteľ sedí pred počítačom a na monitore vidí troch žiakov. Zadáva online test a otázky i dĺžka testu sú štruktúrované tak, že nie je možné si vyhľadať odpovede," priblížil.

Dodal, že rezort sa zaoberá aj tým, ako riešiť aj situáciu v prípade tých, ktorí nemajú pripojenie k internetu, rovnako tak ako zabezpečiť spôsob náhradného termínu, ak by predsa len zlyhala technika či online pripojenie. "Budúci týždeň budeme prezentovať, ako sa presne budú realizovať prijímacie pohovory a maturity," dodal.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v stredu povolil konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej i externej forme štúdia. Z opatrenia ÚVZ vyplýva, že konať sa môžu aj prijímacie skúšky na stredné a vysoké školy.

Pri oznamovaní rozhodnutia ÚVZ Gröhling naznačil, že pri organizovaní maturít a prijímacích skúšok by mali mať školy "otvorenú myseľ". "Rozmýšľame nad maturitou v rôznych podobách. Rátajme s tým, že budeme meniť obsah aj formu maturity. Myslím si, že Slovensko po prvýkrát zažije maturitu tak, ako ju nepoznáme," uviedol minister.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce