24. 04. 2020 12:13 , článok bol aktualizovaný 24. 04. 2020 14:33 | BRATISLAVA/TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na väzobné stíhanie Kvietika a Kožucha

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) bude rozhodovať cez víkend.

Martin Kvietik
Martin Kvietik Foto: TV Markíza

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika. Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

O väzobnom stíhaní dvojice, zadržanej v stredu (22. 4.), bude v rámci policajnej akcie Dobytkár rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, v sobotu (25. 4.) od 11.00 h.

"V piatok bol na obvinených Martina K. a Juraja K. podaný návrh na vzatie do väzby z dôvodu tzv. kolúznej a tzv. preventívnej väzby v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou," dodala hovorkyňa.

"Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924 000 eur," informovala polícia vo štvrtok (23. 4.) na sociálnej sieti. Počas stredy Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala najskôr Kožucha a následne neskoro večer aj Kvietika.

Prečítajte si tiež: Kvietika a Kožucha obvinili z korupcie. Pre oboch navrhli väzbu

Počas akcie Dobytkár zadržala NAKA v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.

V utorok (21. 4.) potvrdil senát Najvyššieho súdu (NS) SR väzbu obvineným Ľubomírovi Partikovi a Marekovi Kodadovi. Predtým senát NS SR v marci potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana Koprivu a Ľubomíra Krivočenka a veterinára Ľubomíra Kropila.

"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v minulosti viackrát zdôraznil, že systém kontroly na PPA je absolútne nepostačujúci, a to je chyba systémová," uviedla vo štvrtok hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP) Andrea Predajňová.

Čižnár uvádzal, že pri systéme kontroly na PPA sa vytvára pre jednotlivcov prostredie, kde môžu rozhodovať svojvoľne. Zároveň pokladal za zvláštne, že sa pri jednotlivých projektoch opakujú rovnaké osoby.

Čítajte viac: Martin Kvietik, syn známeho herca, je vlastníkom luxusných nehnuteľností. Spájaný je so stranou SNS


VIAC Z Domáce