25. 04. 2020 14:06 , článok bol aktualizovaný 25. 04. 2020 19:21 | BRATISLAVA/TASR, ml

Veľký požiar stajne vo Vrakuni: Splašené kone museli naháňať po meste

Pozrite si fotky a videá.

Požiar vo Vrakuni.
Požiar vo Vrakuni. Foto: TV Markíza
Stajne museli evakuovať.
Požiar v bratislavskej Vrakuni.
Požiar v bratislavskej Vrakuni.

Rozsiahly sobotný požiar v areáli stajní v bratislavskej Vrakuni, ktorí sa následne rozšíril aj na blízke autovrakovisko, sa hasičom podarilo lokalizovať. Jeho uhasenie však môže trvať ešte niekoľko hodín. Zo zasiahnutého územia sa podarilo dostať do bezpečia 32 koní, požiar si nevyžiadal zatiaľ žiadne zranenia. Na tlačovom brífingu to uviedol Marián Bugár, veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy.

Požiar zachvátil budovu stajne s rozlohou desať krát 100 metrov. Evakuovali z nej kone i ľudí, vrátane detí. Niektoré kone sa splašili a rozutekali sa po okolí i meste.

Kone utekajú pred požiarm

Ďalšie aktuálne videá z požiaru stajne vo Vrakuni. Po meste a okolitom poli utekajú pred požiarom kone. Videá poslal Marek a Erik.

Uverejnil používateľ Zomri Sobota 25. apríla 2020

zdroj: Facebook/Zomri

Všetky sa následne podarilo odchytiť a dostať do bezpečia.

Stajne museli evakuovať.
Stajne museli evakuovať. Foto: TV Markíza
 

Požiar pravdepodobne vznikol zapálením slamy a odtiaľ sa rozšíril na skládku starých pneumatík.  "Požiar je pod kontrolou. Bude trvať však niekoľko hodín, kým sa nám ho podarí skrotiť, keďže je zasiahnutá veľká kopa pneumatík, ktoré sú uložené na sebe. Tie musíme následne s ťažkou technikou po tom, ako sme ich pokryli ťažkou penou, celé popremiestňovať a prevzdušniť, aby sme ich dokázali uhasiť," skonštatoval Bugár s tým, že hasiacich látok aj pracovných síl je dostatok.

Doteraz nebola zranená žiadna osoba. "Čo je vzhľadom na silný vietor a rozsiahly požiar potešujúce," doplnil.

Požiar v bratislavskej Vrakuni.
Požiar v bratislavskej Vrakuni.
 

Na mieste je tiež zisťovateľ príčin požiaru, ktorý predbežne cudzie zavinenie vylúčil. Predmetná príčina požiaru je podľa Bugára v štádiu vyšetrovania, keďže sú stále vypočúvaní zamestnanci areálu, ako aj tí, ktorí požiar ohlásili. Predbežná škoda bola vyčíslená na 10-tisíc eur, konečná škoda však môže byť omnoho vyššia.    

Pri požiari zasahuje viac ako 80 profesionálnych hasičov zo všetkých bratislavských hasičských staníc a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách a členovia DHZ obcí a mestských častí Rača, Podunajské Biskupice, Prievoz, Most pri Bratislave, Čunovo, Záhorská Bystrica, Stupava a Devínska Nová Ves, ktorý sa snažia požiar lokalizovať.

 "Mali sme veľké šťastie v nešťastí, že vietor fúkal 'správnym smerom'. Nikto nie je zranený, v poriadku sú aj všetky zvieratká," píše na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc s tým, že stajne v Lieskovci, v Moste pri Bratislave a Závodisko Bratislava ponúkli okamžite pomoc pri ustajnení koní.

Starosta zároveň opätovne vyzýva ľudí, aby sa správali zodpovedne a nepridávali prácu záchranným zložkám. "Hasič, ktorý musí doslova strážiť ľudí, aby nevstupovali na plochu zásahu, nemôže hasiť. Žiadna fotografia nestojí za ohrozenie vlastného alebo cudzieho života," zdôrazňuje Kuruc.

Prípadnú pomoc mesta ponúkol aj bratislavský primátor Matúš Vallo. "Požiar vo Vrakuni vyzeral naozaj nebezpečne. Našťastie, žiaden (kôň, pozn. TASR) neuhorel a všetky sa podarilo zachytiť. Neprišlo ani k žiadnemu zraneniu," uvádza na sociálnej sieti Vallo. Zároveň všetkých vyzval, aby boli veľmi opatrní pri manipulácii s otvoreným ohňom. "V tomto suchu a vetre je to naozaj nebezpečné a menších lokálnych požiarov sme už zaznamenali viac," dopĺňa Vallo.

 


 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce