27. 04. 2020 10:12 , článok bol aktualizovaný 27. 04. 2020 11:14 | MALANTA/TV Markíza, zg

Tragická nehoda autobusu pri Nitre: Pri rekonštrukcii nebol ani jeden z vodičov

Vlani v novembri prišlo o život 12 ľudí, medzi nimi päť stredoškolákov.

Rekonštrukcia nehody autobusu za Malantou, ktorá sa stali v novembri 2019.
Rekonštrukcia nehody autobusu za Malantou, ktorá sa stali v novembri 2019. Foto: Monika Koleková
Autobus vytiahli z priekopy.
Havarovaný autobus pri Malante.
Havarovaný autobus pri Malante.

Na mieste tragickej zrážky pri Nitre, pri ktorej zahynulo 12 cestujúcich, robili v pondelok (27. 4.) vyšetrovací pokus. Z kopca niekoľkokrát rozbehli nákladiak identický s tým, ktorý vtedy vrazil do linkového autobusu plného ľudí. Cestu medzi Nitrou a Zlatými Moravcami na dve hodiny uzavreli.

Z Nitry do Jelenca vyrazil o 12.50 h, dve minúty po trinástej sa na Zlatomoraveckej ceste zrazil s nákladiakom. Medzi obeťami nešťastia bolo päť tínedžerov - tri dievčatá a dvaja chlapci vo veku 15, 16, 16, 17 a 17. Boli študentmi dvoch nitrianskych škôl - štyria zo Strednej odbornej školy a jeden z gymnázia na Párovskej. Najstaršia obeť mala 70 rokov. Väčšina tých, ktorí neprežili, boli z Kolíňan a to až deväť obetí.

Nehoda sa stala pred piatimi mesiacmi, presne 13. novembra 2019. Autobus s nákladiakom sa zrazili na mieste, kde boli v pondelok aj vyšetrovatelia. Svedkovia krátko po nehode opisovali, že nákladiak bol akoby neovládateľný.

"Išlo o vyšetrovací pokus zameraný na zistenie, či zakrivenie vozovky a nerovnosti mohli byť podnetom na smerovú nestabilitu nákladného vozidla," vysvetlila nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Znalci v pondelok nákladiak na trase otočili niekoľkokrát za sebou. Skúšali rôzne manévre, aj čo s kolosom spraví prudké brzdenie. Všetko bez autobusu. „Použili také isté nákladné auto Iveco Trucker, naložené takým istým množstvom štrku rovnakej frakcie," opísala akciu hovorkyňa.

Vyšetrovateľ čaká na závery znalcov, aby sa pohol ďalej. Obaja šoféri zrážku prežili bez vážnejších fyzických zranení. Vodič autobusu je stále podľa hovorkyne dopravcu Arriva Petry Helecz práceneschopný.

Ani jeden z vodičov pri pondelkovej rekonštrukcii nebol.

Viac reportáži Moniky Kolekovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce