29. 04. 2020 12:25 , článok bol aktualizovaný 29. 04. 2020 12:42 | BRATISLAVA/TASR

Rezort obrany zruší nákup vozidiel 4x4. Radary nakúpi po tom, ako stransparentní proces

Informoval o tom minister Jaroslav Naď.

Minister obrany Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď Foto: TASR - Martin Baumann

Ministerstvo obrany (MO) SR vláde navrhne zrušiť nákup viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Pozastaví tiež projekt na nákup bojových obrnených vozidiel 8x8. V nákupe radarov chce rezort pokračovať, ale až po úprave a stransparentnení procesu. O postoji MO SR k projektom, ktoré začalo predošlé vedenie ministerstva, v stredu informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Minister uviedol, že je podporovateľom modernizácie. Zároveň však treba podľa neho zohľadniť systémovosť a transparentnosť projektov. Pripomenul tiež vážne dosahy krízy spôsobenej novým koronavírusom na rozpočet rezortu.

V súvislosti s projektmi rezortu obrany deklaroval, že za jeho vedenia bude verejné všetko, čo nemusí byť utajené.

 

V nákupe armádnych vozidiel 8x8 zatiaľ MO SR nebude pokračovať. Naď poznamenal, že ho naďalej považuje za "manuál na netransparentnosť", navyše je podľa neho v nesúlade so záväzkami SR v NATO smerujúcimi k vybudovaniu ťažkej brigády.

Predstavitelia MO SR preto majú v najbližšom čase rokovať so spojencami o záväzkoch v rámci tzv. cieľov spôsobilosti. Od výsledkov vyjednávaní, ktoré by mohli byť známe koncom roka, sa bude odvíjať budúcnosť projektu.

"Určite však nebudeme obstarávať niečo, čo nie je v súlade s našimi záväzkami," zdôraznil minister. V prípade pokračovania projektu deklaroval výrazné prehodnotenie na základe možností a potrieb počtov vozidiel. Garantoval tiež obstarávanie každého subdodávateľa.
Projekt na nákup vozidiel 4x4 rezort obrany zruší.

Prečítajte si tiež: Andrej Danko už nebude kapitán. Minister Naď mu zrušil hodnosť

Po schválení zrušenia príslušného uznesenia vlády stiahne MO SR tiež odvolanie na Úrade pre verejné obstarávanie, ktorý projekt nariadil zastaviť. Proces nákupu 3D radarov plánuje rezort opäť otvoriť.

Radary totiž Ozbrojené sily (OS) SR nevyhnutne potrebujú, ako priblížil Naď. Väčšina je podľa neho po dobe svojej životnosti. Nákup chce preto stransparentniť a upraviť. "Umožníme všetkým zúčastneným krajinám, ktoré sa zúčastnili na procese výberu radarov, aby podali ešte jednu finálnu ponuku," uviedol.

Odborníci OS SR a MO SR zároveň pripravia počas dvoch mesiacov požiadavky, ktoré by mal radarový systém spĺňať. Následne ich odovzdajú zástupcom daných krajín. O víťazovi súťaže má minister vládu informovať do konca roka.

Bývalé vedenie rezortu plánovalo v rokoch 2018 až 2025 obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume vyše 155 miliónov eur vrátane DPH.


VIAC Z Domáce