30. 04. 2020 10:19 | BRATISLAVA, HUMENNÉ/TASR, tvnoviny.sk

V humenskej firme nehrozí prepúšťanie, zabralo Sulíkovo trestné oznámenie

Priemyselný park obnovil dodávku energií pre Nexis Fibers.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Spoločnosť Chemes Humenné obnovila dodávky energií pre firmu Nexis Fibers, ktorá pôsobí v jej priemyselnom parku. Informoval o tom vo štvrtok rezort hospodárstva.

Minister hospodárstva Richard Sulík víta, že tlak zo strany rezortu a avizované trestné oznámenie zabralo. Hrozilo totiž, že firma Nexis Fibers pre odpojenie od energií bude hromadne prepúšťať. „Evidentne zabral tlak štátnej inštitúcie, hoci najradšej by som bol, ak by to nebolo treba," zdôraznil Sulík.

Ministerstvo hospodárstva bude situáciu pozorne sledovať. V prípade ďalších nezrovnalostí je Sulík pripravený tieto firmy aj osobne navštíviť. Podľa jeho slov v týchto koronačasoch je veľmi dôležité, aby mali firmy vytvorené podmienky na čo najlepšie prosperovanie. „Pre nezmyselné osobné spory nemôžeme ohrozovať zamestnanosť a možnosť tvoriť hodnoty," dodal Sulík.

Minister po oboznámení sa so situáciou najprv v utorok (28. 4.) vyzval predstaviteľov firmy Chemes, aby dodávky energií vo svojom priemyselnom parku znovu sprístupnili. V stredu avizoval podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.

Spoločnosť Nexis Fibers musela po odstavení od energií prerušiť výrobu, hoci 14. apríla získala záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb. To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od pondelka 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.


VIAC Z Domáce