30. 04. 2020 11:25 | MICHALOVCE/TASR

Pri Michalovciach bolo opäť zemetrasenie

Malo menšie magnitúdo ako to pred týždňom.

Škody po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach.
Škody po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach. Foto: Vladimír Bučko
Zemetrasenie v jednom z pubov v Michalovciach.
8. ZŠ v Michalovciach, ktorú vo vnútri poškodilo zemetrasenie.
Prasknutý strom po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach.

Zemetrasenie s magnitúdom 2,3 a epicentrom osem kilometrov severne od Michaloviec pri obci Nacina Ves zaznamenali seizmológovia vo štvrtok o 05.59 h. Potvrdil Kristián Csicsay z oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Ako doplnil, na východe Slovenska, v okolí Vihorlatu seizmológovia zaznamenávajú zemetrasenia každoročne. "Hypoteticky to súvisí so sedimentárnou výplňou na úpätí Vihorlatu," vysvetlil.

Ako informuje SAV na svojej internetovej stránke, zemetrasenia z tejto ohniskovej oblasti nie sú zriedkavým fenoménom. "Oblasť Vihorlatu a okolie Humenného, Michaloviec a Vranova nad Topľou patrí medzi seizmicky aktívne oblasti Slovenska," uvádzajú seizmológovia. Najsilnejšie zemetrasenie na tomto území v 20. storočí zaznamenali 5. júna 1941.

Nové zemetrasenie pri Michalovciach.
Nové zemetrasenie pri Michalovciach. Foto: TVNOVINY.sk
 
 

Zemetrasenie s magnitúdom 3,4 a epicentrom medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce, ku ktorému došlo v piatok 24. apríla, bolo "najsilnejším zemetrasením v ohniskovej zóne Vihorlat za posledných 17 rokov", informuje SAV.

Škody po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach, ktoré nám ukázal riaditeľ Slavko Pavolko.
Škody po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach, ktoré nám ukázal riaditeľ Slavko Pavolko. Foto: Vladimír Bučko
 

Podľa Csicsayových slov seizmológovia ročne interpretujú približne 80 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska. "Drvivá väčšina je taká slabá, že len veľmi citlivé prístroje ich dokážu zaznamenať," doplnil s tým, že dve hlavné ohniskové zóny na Slovensku sú Dobrá voda v Malých Karpatoch a okolie Komárna. Ďalšími sú práve oblasť Vihorlatu, ale i Horehronie a okolie Žiliny.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce