01. 05. 2020 19:10 | KUNERAD/TV Markíza

Starostka Kuneradu prikázala učiteľkám, aby čerpali dovolenku. Odvtedy je situácia napätá

Obe strany tak začali študovať paragrafy.

Záber.
Záber. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Koronavírus rozbil vzťahy aj v malých komunitách, kde majú ľudia k sebe blízko. Keď v marci vypukla pandémia, starostka obce Kunerad prikázala riaditeľke a učiteľkám, aby čerpali dva týždne starej dovolenky ešte z minulého roka. Tie to však odmietli a obe strany začali študovať paragrafy.

Riaditeľka aj učiteľky totiž nerozumeli, prečo by mali počas pandémie čerpať dovolenku, keď inde sa učí aj online. Keď dovolenku odmietli, kázala im starostka, aby každý deň prišli do školy a učili z nej.

Učiteľky hovoria, že vtedy stúpal počet nakazených a báli sa tam chodiť. V dedine majú aj veľmi slabý internet a nedokážu sa s deťmi zo školy spájať.

Hrozilo aj to, že 52 detí prvého až štvrtého ročníka bude učiť len riaditeľka a vychovávateľka, pretože tri ich kolegyne by museli zostať s malými deťmi doma na OČR.

Keď neprišli do práce, starostka ich po jednej zavolala na úrad, kde si za absenciu prevzali disciplinárne opatrenie a písomne nariadenú dovolenku. Riaditeľka na stránku školy napísala, že sa nebude vyučovať.

Prípadom sa už zaoberá Inšpektorát práce zameraný na kontrolu dodržiavania vybraných pracovnoprávnych predpisov, mzdové nároky zamestnancov, dovolenku a výkon práce z domácnosti v čase mimoriadnej situácie a pod.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.

 


VIAC Z Domáce