07. 05. 2020 11:51 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tlmočníci pre nepočujúcich mali problémy so štítmi, vymysleli im nové rúška

Podľa zväzu nepočujúcich sú lepšou ochranou pre nich i okolie.

Tlmočníčka Barbara s novým typom rúška.
Tlmočníčka Barbara s novým typom rúška. Foto: Úrad vlády SR

Tlmočníci pre nepočujúcich sa stali neoddeliteľnou súčasťou tlačových konferencií nielen na úrade vlády, či politických strán. Pre ľudí, ktorí nepočujú, je dôležité vidieť tlmočníkovu mimiku i jeho ústa, aby dostali presné informácie napríklad v súvislosti s koronakrízou.

Doteraz používali priesvitný štít, ale ako informoval predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik, pre týchto tlmočníkov našli lepšie riešenie. „Myslíme si, že je zároveň aj bezpečnejšie z hľadiska ochrany a bezpečnosti zdravia tlmočníkov. A tak namiesto doterajších plastových štítov začali používať nové priesvitné rúška," povedal.

TIP: Tlmočí do posunkového jazyka: Sulíka ukazujeme ako supermana, Ficov posunok pobavil aj mňa

A prečo sa rozhodli pre túto zmenu? Existujú tri dôvody. Podľa Cehlárikovho vysvetlenia tlmočníkom štít zavadzal, bol príliš dlhý a okrem sústredenia sa na kvalitu prekladu tak museli ešte aj dávať pozor na to, aby doň nenarážali.

Ďalšími dôvodmi pre zmenu bolo, že od štítu sa odrážalo nevhodne svetlo, čo bránilo v plnom vnímaní informácií nepočujúcim a tým, že bol štít otvorený zo strán, nechránil oblasť úst a nosa adekvátne.

Tlmočníčka pre nepočujúich, starostka MČ Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a minister hospodárstva Richard Sulík.
Tlmočníčka pre nepočujúich, starostka MČ Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: Úrad vlády SR
 

„Dnešné priesvitné rúško je najlepším možným riešením pre tlmočníkov a aj pre nepočujúcich pre stopercentné prijímanie informácií. Budeme radi, ak by sme boli inšpiráciou možno aj pre moderátorov alebo iných ľudí," dodal Cehlárik.

Povinnosť nosiť rúška na verejnosti zaviedol ÚVZ ako jedno z opatrení pred zabránením šírenia koronavírusu. Nariadenie platí od 25. marca až do odvolania. Ak nemáte rúško, na verejnosti si môžete zakryť nos a ústa napríklad aj šálom, šatkou alebo respirátorom.

Pozrite si archívnu reportáž z magazínu Reflex o tlmočníčke Barbare.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce