08. 05. 2020 12:39 , článok bol aktualizovaný 08. 05. 2020 18:14 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

Najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli koniec 2. svetovej vojny

Urobili tak pri Pamätníku a vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši.

Trojica najvyšších ústavných činiteľov počas spomienkového aktu kladenia vencov pri príležitosti 75. výročia ukončenia II. sveto
Trojica najvyšších ústavných činiteľov počas spomienkového aktu kladenia vencov pri príležitosti 75. výročia ukončenia II. sveto Foto: TASR/Ján Krošlák

Traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia, prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), si v piatok doobeda pripomenuli 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny pri Pamätníku a vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Podvečer sa stretli na bratislavskom Slavíne, kde boli prítomní aj členovia vlády a viacerí poslanci NR SR.

"Prišla som si sem dnes uctiť pamiatku všetkých tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a prejaviť vďaku. Jednak našim predkom, dedom a pradedom, ale aj všetkým hrdinom spojeneckých vojsk. Vieme, že tu zahynulo mnoho vojakov z Ruska, z Veľkej Británie, z Francúzska a Spojených štátov amerických. Všetkým im patrí veľká vďaka a naša úcta," povedala po doobedňajšom pietnom akte hlava štátu. Pripomenula, že tento deň je zároveň oslavou slobody a demokracie.

Premiér Igor Matovič poukázal na to, že pred druhou svetovou vojnou sa svet zmietal v ekonomickej kríze. "Zrazu prišiel politik, populista, ktorý našiel vinníka. Ukazoval prstom na skupiny obyvateľov, ktorých obvinil z toho, že oni sú tou príčinou," komentoval Matovič s tým, že išlo o židov, hendikepovaných, ľudí s iným vierovyznaním či politickým presvedčením. "Toto miesto je symbolickým miestom, ktoré pripomína, že sme dokázali zvíťaziť nad takouto neľudskosťou. Dokázali sme zvíťaziť preto, lebo sme spojili sily," povedal predseda vlády s tým, že každý národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, je odkázaný prežiť ju znova.

Predseda parlamentu Boris Kollár zasa v Liptovskom Mikuláši poukázal na to, že aj vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa štát po vojne ocitol na strane víťazov. "Rozhodne musíme aj takýmito gestami a symbolmi edukovať našich mladých ľudí, našu mládež, naše deti. Nesmieme kriviť históriu. Musíme si ju pamätať. Musí nám byť všetkým jasné, že Slovensko oslobodzovala Červená armáda. Samozrejme, boli tam Ukrajinci, Rumuni, Bielorusi," doplnil Kollár s tým, že ani na nich nemožno zabudnúť. Zdôraznil, že národ, ktorý si nepamätá minulosť, nemôže mať budúcnosť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce