10. 05. 2020 17:18 | HUMENNÉ/TASR

Firma Nexis Fibers úplne odstavuje stroje, Chemes prerušil ďalšiu dodávku

Chemes tvrdí, že výrobca priemyselných vláken za energie riadne neplatí a nikdy sa nechcel a ani nechce dohodnúť.

Na archívnej snímke výroba vlákien v Humennom.
Na archívnej snímke výroba vlákien v Humennom. Foto: TASR

Humenská firma Nexis Fibers úplne odstavuje svoje stroje, väčšina jej zamestnancov zostane od pondelka (11. 5.) doma. Ako informoval výkonný riaditeľ vláknarskej spoločnosti Ján Kučeravý, ide o dôsledok ďalšieho nedeľňajšieho zastavenia dodávky energií zo strany spoločnosti Chemes.

„Pred pár minútami odstavil našu prevádzku od 6-barového vzduchu, čím sa naše technologické celky stali neovládateľnými a sme nútení ísť do úplnej odstávky strojov," povedal. Podľa Kučeravého firmu Nexis Fibers spoločnosť Chemes najprv v noci zo soboty (9. 5.) na nedeľu odpojila od dodávky demineralizovanej vody. Keďže mali zásoby približne na štyri dni, výroba fungovala bez väčších problémov. Chemes ich v liste informoval o postupnom odstavovaní energetických médií.

Chemes tvrdí, že výrobca priemyselných vláken, sídliaci v priemyselnom parku tohto výrobcu energií, jej za energie riadne neplatí a nikdy sa nechcel a ani nechce dohodnúť.

"Nemôžeme trpieť svojvôľu Nexisu donekonečna," uviedol vo svojom stanovisku. Nexis argumentuje, že si plní všetky povinnosti, firma zavádza a účtuje si niekoľkonásobne viac, než sú trhové ceny. Problémom sú i veriteľské splátky. Okresný súd v Humennom vydal 14. apríla neodkladné opatrenie, ktoré Chemesu ukladá povinnosť zdržať sa akýchkoľvek úkonov smerujúcich k prerušeniu, obmedzeniu alebo zastaveniu dodávok energií a médií.

Predchádzajúca odstávka energií viedla k ohláseniu hromadného prepúšťania takmer 400 zamestnancov zo strany výrobcu priemyselných vláken. Chemes 30. apríla dodávku energií opäť obnovil.


VIAC Z Domáce