11. 05. 2020 06:00 | LIPTOVSKÁ SIELNICA/TV Markíza

Na Liptove niekto vyhadzuje zvyšky zvierat, láka to medveďov a ohrozuje vodičov

Vyhadzovanie zvyškov zo zvierat je protizákonné.

Na Liptove sme našli zvyšky zvierat.
Na Liptove sme našli zvyšky zvierat. Foto: TV Markíza

V okolí liptovských obcí niekto vyhadzuje zvyšky z oviec, hydiny, ale aj z jelenej či srnčej zvery. Ich obyvatelia hovoria, že aj bez takýchto lákadiel majú problémov s medveďmi dosť. Ostatky zvierat môžu ohroziť aj bezpečnosť vodičov.

Osobne nám zvierací odpad ukázať nechceli. Boja sa tých, o ktorých si myslia, že to robia. Z viacerých miest, na ktoré nás ľudia upozornili, sme našli dve. Na prvom z nich bola vo vreciach ovčia vlna, no zrejme tu toho bolo viac.

Našli sme aj zvyšky sliepok v značnom štádiu rozkladu. Ďalšie dve vrecia so zvyškami zvierat už roztrhala zver a to, čo v nich našla, si zrejme odniesla preč.

"Samozrejme láka to rôzne druhy zvierat, ktoré sa živia zdochlinami. Môžu to byť krkavce, kuny, líšky, ale môže to prilákať aj medveďa, alebo vlka," vysvetľuje ekológ Erik Baláž.

Aj starosta obce Liptovská Sielnica Igor Guráň potvrdil, že im obyvatelia hlásia výskyt medvedice s dvoma mladými.

"V takomto prípade to ľudia pociťujú ako nebezpečenstvo a potom žiadajú odstrel takejto šelmy, čo je nakoniec nebezpečné pre medvede," varuje Baláž.

Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš upozorňuje, že vyhadzovanie zvyškov zvierat je porušenie zákona. "Každý producent vedľajších živočíšnych produktov je povinný ich neškodne odstrániť, teda dať do kafilérie," hovorí Bíreš.

Cestou na Zuberec a Poľsko sme našli vyhodené vrecia peria, kože z jeleňa alebo srny a množstvo ratíc. Pôvodcom bol zrejme poľovník. Tvorcom nebezpečných skládol hrozí pokuta až do 3500 eur.

Viac sa dozviete v reportáži Mária Kermieta.

 

Celé Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.     

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce