21. 05. 2020 10:16 | NITRA/TV Markíza

Na mieste nitrianskeho popraviska má vzniknúť oddychový areál

Dnes je tu džungľa.

Turecká varta na Šibeničnom vrchu v Nitre.
Turecká varta na Šibeničnom vrchu v Nitre. Foto: TV Markíza

Nitra ide revitalizovať mestský les a lokalitu, na ktorej kedysi stálo popravisko. Už o pár mesiacov by si tam ľudia mohli opekať "špekáčiky". Nenápadný kopec poznajú Nitrania aj ako Šibeničný vrch. Dnes je tu džungľa.

„Šibenica bola premiestnená z mesta sem, tam nebola využiteľná. V minulosti sa ľudia možno aj trochu vyhýbali šibenici, preto sa zachovala do minulého storočia," vysvetlila turistická sprievodkyňa Mária Danková.

Tajomné miesto ide nitrianska radnica revitalizovať. Na mieste niekdajšieho popraviska bude oddychový areál i telocvičňa v prírode. „Vznikne náučný chodník pripomínajúci protiturecké obdobie, zároveň tam bude detské ihrisko, ohnisko i pikniková lúka," hovorí o zámere primátor Marek Hattas.

To všetko za cenu výrubu viac ako 200 stromov. Mesto však počíta s výsadbou až 15-tisíc sadeníc. Niektorí ľudia sa obávajú, že sa prírodná lokalita zásadne naruší. „Je otázne teraz, koľko z tých stromov, z tých malých sadeníc a ako dlho bude rásť, aby to bola plnohodnotná Borina, ako ju poznáme a vnímame teraz," oponuje mestský poslanec Pavol Obertáš.

Hattas tvrdí, že to nie je len 15-tisíc sadeníc, ale aj údržba, ktorá tam bude bývať ďalšie dva roky. Podľa jeho slov je to investícia do budúcej generácie.

Projekt by nemal ohroziť ani koronavírus a s ním spojené obdobie, keď samosprávy škrtia svoje výdavky. „Peniaze na to máme z Európskej únie a je tam iba päťpercentné spolufinancovanie, takže tento projekt pôjde aj naďalej," dodáva Hattas.

Reportáž pripravil Jakub Takáč.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce