13. 05. 2020 21:17 , článok bol aktualizovaný 13. 05. 2020 23:09 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Migaš už nie je náš veľvyslanec v Bielorusku, bol na Lukašenkovej vojenskej prehliadke

Účasť nekozultoval s naším rezortom diplomacie.

Jozef Migaš.
Jozef Migaš. Foto: TASR

Expredseda parlamentu a dlhoročný diplomat Jozef Migaš požiadal o uvoľnenie z funkcie. Pôsobil ako náš veľvyslanec v Bielorusku. Informáciu ako prvý priniesol pre Denník N, ktorému to potvrdil tlačový odbor rezortu diplomacie. Neskôr vydal k záležitosti aj oficiálne stanovisko

Ako ďalej píše portál napriek koronavírusu si nenechal ujsť v krajine výročie osláv skončenia 2. svetovej konca vojny a na slávnostnej tribúne boli, spoločne s maďarským kolegom, jediní diplomati z krajín EÚ.

Keď sa ho na to spýtalo ministerstvo, tak rezignoval. „Som syn partizána a jednoznačný antifašista," tvrdí pre portál s tým, že to bol jeho prejav vlastného postoja proti fašizmu.

„Veľvyslanec Migaš požiadal o uvoľnenie z postu. Rezort diplomacie ale zároveň dôrazne odmieta jeho tvrdenia o tendenčnej kampani voči jeho osobe. Veľvyslanec porušil základné princípy komunikácie s ústredím, keď nekonzultoval svoju účasť na oslavách výročia skončenia 2. svetovej vojny v Minsku a to napriek koordinácii tamojšou delegáciou EU," uviedol tlačový odbor

Rusko takisto plánovalo uskutočniť vojenskú prehliadku s účasťou viacerých svetových lídrov. Rozhodlo sa ju však posunúť z dôvodu prudkého nárastu prípadov koronavírusu, bieloruský prezident Alexander Lukašenko tak neurobil.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Ministerstvo zahraničných vecí vníma jeho krok ako porušenie základných princípov komunikácie s ústredím. Dôvodí to tým, že účasť na oslavách nekonzultoval.

Rezort diplomacie zdôraznil, že Slovensko si vo vzťahu k Bielorusku uctilo obete ich občanov dvoma spôsobmi, a to konkrétne prijatím veľvyslanca Bieloruska na pietnej akcii na ministerstva 7. mája 2020 a osobným listom premiéra Igora Matoviča bieloruskému premiérovi.

Ministerstvo sa podľa tlačového odboru o účasti slovenského diplomata na oslavách dozvedelo až následne z tlače a zdôvodnenie jeho rezignácie preto vníma ako "vyjadrenie politického postoja voči novej vláde SR“.

V Minsku sa v sobotu (9. 5.) zhromaždili tisíce ľudí, aby si pripomenuli 75. výročie skončenia druhej svetovej vojny v Európe. V bieloruskej metropole sa aj napriek nárastu počtu prípadov nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2 pri tejto príležitosti konala tiež vojenská prehliadka. Zúčastnilo sa na nej približne 3000 príslušníkov ozbrojených zložiek, desiatky lietadiel a viac ako 150 vojenských vozidiel vrátane tankov T-34 z obdobia druhej svetovej vojny.

Predseda Smer-SD Robert Fico.
Predseda Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR
 

Migaš bol predsedom Strany demokratickej ľavice, ktorá bola súčasťou prvej koaličnej vlády Mikuláša Dzurindu. V rokoch 1998 až 2002 bol predseda národnej rady. Dnes už neexistujúca ľavicová strana sa zlúčila so Smer-SD, ktorú založil Robert Fico po odchode z SDĽ.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce