14. 05. 2020 10:43 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2020 14:39 | BRATISLAVA/TASR

Po odvolanom riaditeľovi už má Nemocnica sv. Michala nového šéfa

Nemocnica taktiež dostala pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie.

Nemocnica sv. Michala.
Nemocnica sv. Michala. Foto: TV Markíza

Novým riaditeľom nemocnice sa stal traumatológ, chirurg a telovýchovný lekár Branislav Delej.

"Verím, že zmena vo vedení Nemocnice sv. Michala bude vnímaná pozitívne aj z dlhodobého hľadiska," uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Delej dlhé roky pôsobil ako predseda lekárskej komisie Slovenského olympijského výboru a komisie športovej medicíny a športových vied Slovenského olympijského výboru. V súčasnosti pôsobí ako primár v neštátnom zdravotníckom zariadení Sportmed.

Predošlého riaditeľa Mariana Križka odvolal minister iba včera. Podotkol, že Ministerstvo vnútra dostalo aj podnet od Nadácie Zastavme korupciu. Tá poukazovala na opakované hrubé porušenie kompetencií riaditeľa. Mikulec situáciu vyhodnotil rovnako.

Prečítajte si aj: Migaš už nie je náš veľvyslanec v Bielorusku, bol na Lukašenkovej vojenskej prehliadke

Križko mal podľa údajnej komunikácie cez aplikáciu Threema s Marianom Kočnerom v roku 2017 komunikovať o rozšírení priestorov Nemocnice sv. Michala o budovu, ktorej vlastníkom bol práve Marian Kočner.

Nadácia Zastavme korupciu však označila komunikáciu za "podozrivú" a vyzvala vtedajšiu ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby Križka odvolala.

Saková dôvod na jeho odvolanie nevidela, všetky podozrenia podľa nej dôveryhodne vysvetlil.

Úrad uložil nemocnici pokutu

Úrad pre verejné obstarávanie zistil viaceré porušenia zákona pri verejnom obstarávaní Nemocnice svätého Michala v Bratislave s názvom Čistiace a hygienické potreby, zabezpečenie prevádzky. Skonštatoval, že mohli mať vplyv na výsledok obstarávania. Zároveň udelil nemocnici pokutu vo výške 2500 eur.

"Keďže nemocnica súhlasila so zisteniami z kontroly, úrad jej v zmysle zákona znížil výšku pokuty o polovicu a uložil ju vo výške 2500 eur. O záveroch z kontroly zákazky po podpise zmluvy úrad informoval aj autora podnetu, ktorým bola Nadácia Zastavme korupciu," priblížil riaditeľ ÚVO Miroslav Hlivák.

Prečítajte si aj: Zatvorené obchody aj v nedeľu. Smer chce predložiť návrh zákona

Nemocnica porušila princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov a hospodárnosti, vyplýva z rozhodnutia úradu.

Spoločným obstarávaním viacerých navzájom nesúvisiacich kategórií tovarov obmedzila hospodársku súťaž. Záujem o účasť mohlo tak prejaviť menej potenciálnych záujemcov, ako keby mohli predkladať ponuky samostatne na jednotlivé kategórie tovarov.

„Nemocnica tiež porušila princíp transparentnosti, keď stanovila možnosť obstarať bližšie neurčené tovary aj mimosúťažným postupom, bez určenia ich množstva a ceny," doplnil Hlivák.


VIAC Z Domáce