16. 05. 2020 19:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

Koalícia chce meniť na vrcholových postoch ľudí z minulej vlády, Smer na to nevidí dôvod

Uvažuje sa aj o zmene zákona.

Zoznam nominantov minulej vlády, ktorí by mali skončiť.
Zoznam nominantov minulej vlády, ktorí by mali skončiť. Foto: TV Markíza

Budú to politické čistky, alebo chcú iba nahradiť skompromitovaných nominantov Smeru a SNS? Časť politikov vládnej koalície chce skoncovať s niektorými nominantmi bývalej vlády, ktorí sú stále na vysokých a vplyvných pozíciách v štátnej správe. Opozičný Smer ale hovorí, že na to nie je ani najmenší dôvod.

Nová vláda začala už krátko po svojom nástupe zosadzovať nominantov bývalej vlády. Medzi prvými bol osobný priateľ Roberta Fica Kajetán Kičura. Pri ňom alebo Soni Pötheovej sa to ale neskončí.

Vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že skončiť by mali aj ďalší podľa nej skompromitovaní nominanti bývalej vlády. Na Facebooku dokonca urobila aj ich presný zoznam. „Ak chceme očistiť štát od korupcie, nemôžeme to robiť s ľuďmi, ktorí sú súčasťou tohto problému," vyhlásila.

Vicepremiérka Veronika Remišová.
Vicepremiérka Veronika Remišová. Foto: TASR
 

Dostať niektorých nominantov bývalej vlády z ich manažérskeho kresla zrejme nebude jednoduché. Vládna koalície pre to bude musieť zmeniť zákony. Podpredseda Smer-SD Richard Raši si myslí, že je to už politické krágľovanie.

„Pochopiteľne, Smeráci si tam zabetónovali ľudí a keď chceme zmeniť túto spoločnosť, no tak ich musíme asi odstrániť. Keď to nejde normálnym spôsobom, tak musíme zmeniť zákon," tvrdí líder Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár.

Vážny sa nevzdá dobrovoľne

„Myslím si, že ani pán Lučanský, ani pán Makó, ani pán Jahnátek, ani pán Vážny pochybenia na súčasných pozíciách žiadne neurobili a preto nie je dôvod ich odvolať," prezentoval názor Raši.

Poďme sa lepšie pozrieť na to, ktorí nominanti bývalej vlády sú na odstrel. Najväčšie kontroverzie sú okolo šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho. Mandát má ale až do roku 2022.

Ľubomír Vážny (Smer-SD).
Ľubomír Vážny (Smer-SD). Foto: TASR
 

Kým Kollár si myslí, že by mal skončiť, Raši prezentoval, že nikto zatiaľ nemá pochybnosti o odbornom výkone funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne.

Remišová je presvedčená, že poisťovňa nefunguje, platby meškajú a Ľubomír Vážny na takomto dôležitom úrade nemá čo robiť. Keď sme sa ho opýtali, či by dobrovoľne skončil, odpovedal negatívne. „Ak súčasná koalícia účelovo zmení zákon, ktorým ma môže odvolať, urobím ten krok prvý. Sám sa vzdám," konštatoval.

Uvažujú o výmene aj na iných postoch?

Okrem Vážneho je v hre aj výmena riaditeľa RTVS. Ministerka kultúry Natália Milanová vyhlásila, že RTVS nefunguje tak, ako by mala. Zmena zrejme príde aj na poste policajného prezidenta a neisté to má aj šéf Regulačného úradu Ľubomír Jahnátek.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek.
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek. Foto: TASR
 

Iróniou ale je, že koalícia v programovom vyhlásení tvrdí, že noví nominanti budú nezávislí a nepôjde o takzvaných „našich ľudí". Minister hospodárstva pritom dnes za šéfa Štátnych hmotných rezerv vymenoval Jána Rudolfa, ktorý za SaS kandidoval v eurovoľbách. „Nie je členom strany, ale expertom na eurofondy," obhajoval jeho pozíciu predseda liberálov Richard Sulík.

Premiér Igor Matovič zase tvrdí, že „keď niečo urobí, tak budeme vedieť na čiu hlavu to padne."

Tému spracoval reportér Lukáš Zuzelka.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce