17. 05. 2020 11:19 , článok bol aktualizovaný 17. 05. 2020 12:06 | BRATISLAVA/TASR

Kollár o Čižnárovom nástupcovi: Nevidím problém, prečo by to musel byť len prokurátor

Remišová tvrdí, že žiadna dohoda na šéfovi prokuratúry v koalícii nebude.

Predseda parlamentu Boris Kollár.
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR

Voľbu nového generálneho prokurátora by mal predseda parlamentu Boris Kollár vyhlásiť na júnovej schôdzi. "Je to vysoko pravdepodobné," odpovedal na otázku, či voľbu vyhlási na júnovej schôdzi parlamentu.

Kollár tvrdí, že generálnym prokurátorom by mohol byť aj človek, ktorý nebol predtým v tejto profesii. "Mám viac tipov na kandidáta na generálneho prokurátora, z radov prokurátorov aj neprokurátorov. Pokiaľ je ten človek morálne, charakterovo, odborne v poriadku, nevidím problém, prečo by to musel byť len prokurátor. Ak nebude bojovať proti tomu, pre čo sme prišli do vlády, tak by bolo úplne zbytočné len splniť podmienku prokurátora. Ja som tomuto otvorený," skonštatoval šéf parlamentu k svojmu postoju k možnej kandidatúre advokáta Daniela Lipšica na tento post.

Žiadna dohoda za zatvorenými dverami na kandidátovi na generálneho prokurátora v rámci koalície nebude. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Poslanci parlamentu budú mať podľa nej pri voľbe voľnú ruku. Za dôležité považuje verejné vypočutie kandidátov, ktoré by podľa nej mala vysielať verejnoprávna televízia.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová Foto: TASR/Jakub Kotian
 

"Doteraz to bolo tak, že členovia vládnej koalície sa dohodli niekde za zatvorenými dverami na nejakom kandidátovi, ktorého parlament potom už len poslušne odhlasoval. V tomto prípade to tak vôbec nebude. Pre nás je verejné vypočutie veľmi dôležité," povedala Remišová v relácii s tým, že aj občania budú môcť posúdiť kandidátov.

Koalícia sa podľa Remišovej zhodla, že do voľby na tento post sa bude môcť prihlásiť aj neprokurátor. "Chceme, aby to bolo otvorené čo najširšiemu okruhu kandidátov," priblížila.

Potrebnú zmenu legislatívy do parlamentu predložia podľa jej slov cez poslanecký návrh. "Nepôjde to v skrátenom legislatívnom konaní, pôjde to ako poslanecký návrh, to znamená, že bude priestor aj na pozmeňujúce návrhy na vylepšenie tak, aby však Čižnár nepresluhoval. Nie je žiadny dôvod, aby sme mu dávali nejaké dva, tri mesiace navyše vo funkcii," doplnila vicepremiérka.

Otázky, aké mená sú v hre, sú podľa Remišovej zbytočné, pretože do voľby sa môže prihlásiť ktokoľvek a poslanci majú vyberať na základe verejného vypočutia.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: TASR
 

Aktuálna legislatíva hovorí, že za generálneho prokurátora môže byť vymenovaný len prokurátor. Volia ho poslanci, súčasnému šéfovi Jaromírovi Čižnárovi by malo skončiť funkčné obdobie v júli.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že presadí transparentný a širšiemu okruhu kandidátov otvorený model navrhovania a voľby kandidátov na funkciu generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora podľa štandardov pre kandidátov na funkciu ústavného sudcu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v uplynulom týždni povedala, že nevie o koaličnej dohode o spôsobe voľby generálneho prokurátora. Pripúšťa, že pred voľbou sa zákon meniť nemusí. Ak sa zákon meniť bude, Kolíková nevidí zatiaľ možnosť na využitie skráteného legislatívneho konania. Zmena spôsobu voľby by mohla byť podľa nej novelizovaná prípadne cez poslanecký návrh zákona.

Lipšica ako kandidáta na šéfa prokuratúry spomenuli premiér Igor Matovič i minister hospodárstva Richard Sulík. Prezidentka Zuzana Čaputová nedávno pripomenula, že zmena zákona by mohla byť účelová, ak by bola robená iba pre Lipšica.

Z ostatných kandidátov sa spomínajú prokurátori Ján Šanta, Maroš Žilinka, Ján Hrivnák, Vasiľ Špirko alebo Jozef Čentéš. Súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára vymenoval do funkcie v júli 2013 vtedajší prezident Ivan Gašparovič.

Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva hlava štátu na návrh parlamentu. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov a podľa zákona sa mu predlžuje až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali o Danielovi Lipšicovi v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce