17. 05. 2020 13:22 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Hlasujte za Homofóba roka! Nominovaní sú poslanci i arcibiskup

Už ôsmy ročník vyhlásili Inštitút ľudských práv a nezisková organizácia Dúhové Slovensko.

Dúhový Pride (ilustračná snímka)
Dúhový Pride (ilustračná snímka) Foto: TASR/AP/Visar Kryeziu

Inštitút ľudských práv a nezisková organizácia Dúhové Slovensko vyhlásili, pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, už ôsmy ročník anticeny Homofób roka.

Tohtoročnými nominantmi sú poslanci Anna Záborská, Milan Mazurek a Ján Podmanický, ale aj redaktor Eugen Korda a opakovane trnavský arcibiskup Ján Orosch.

"Do hlasovania o víťazovi sa môže zapojiť každý na webstránke až do pondelka 8. júla. Napriek pandémii verejne známe osoby šíria nenávisť, tak aspoň takýmto spôsobom môžeme povedať, že LGBT ľudí si vážime a ľudské práva nás zaujímajú." informovala média Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Nominované výroky

Koaličná poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO/Kresťanská únia) pred voľbami.

„Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev."

Arcibiskup Ján Orosch uprostred pandémie Covid-19.

„LGBT ideológia, gender, ktorá vyústila do epidémie AIDS nám bola a zdá sa, že stále je ukradnutá…"

Redaktor časopisu .týždeň Eugen Korda.

„Neviem pochopiť, prečo majú ľudia potrebu verejne demonštrovať svoju sexuálnu orientáciu. Takáto intímna záležitosť by mala intímnou aj zostať. Navyše ma dosť vyrušuje, keď sa na dúhovom pochode objavujú rôzne indivíduá, ktorých cieľom nie je zlepšenie života homosexuálne orientovaných ľudí, ale len provokujúci a často doslova nechutný exhibicionizmus."

Opozičný poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) na tlačovke s ĽSNS

„Ak sa jedná o ochranu normálneho, prirodzeného Slovenska, tak v takom prípade sa poslanci naprieč politickým spektrom, bez ohľadu na to kam sú politicky zaradení vedia spojiť. Iné manželstvo na Slovensku nie je možné uzavrieť len medzi mužom a ženou."

Opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽSNS) v rozprave o správe ombudmanky

„Podľa mňa totižto neexistujú žiadne transrodové osoby, sú nejakí blázni, ktorí si zo dňa na deň povedia, že ja už nie som žena, ja som muž, ja už nie som muž, ja som žena."

Víťazmi ankety sa v minulosti stali Štefan Harabin, Marián Kotleba, Konferencia biskupov, ale aj Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov.

Cenu si ako prvý a zatiaľ jediný prevzal bývalý expredseda parlamentu Andrej Danko, ktorí po stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácii zmiernil vyjadrenia voči LGBT menšine.


VIAC Z Domáce