19. 05. 2020 19:52 | STRÁŽSKE/TV Markíza

Okolie Strážskeho stále trápia toxické PCB látky. Situáciu chcú riešiť aj noví ministri

Sudy, z ktorých PCB látky unikajú do lesného potoka, sa objavili ešte vlani.

Toxické PCB látky pri Strážskom chcú riešiť aj ministri.
Toxické PCB látky pri Strážskom chcú riešiť aj ministri. Foto: TV Markíza

Likvidácia PCB látok na Zemplíne bola len predvolebných ťahom na voličov. Myslia si to súčasní ministri životného prostredia a pôdohospodárstva. Obaja v utorok navštívili takzvaný trojuholník smrti pri Strážskom. Toxické PCB látky sú tam uložené už desiatky rokov, ešte z čias bývalého režimu.

Sudy, z ktorých PCB látky unikajú do lesného potoka, sa objavili ešte vlani v zvernici nad chemičkou v Strážskom. Jej majiteľ na to upozornil úrady. Vláda koncom roka vyhlásila mimoriadnu situáciu. Chemikálie dodnes nikto nezastavil.

Miesto, kde PCB látky unikajú do prírody, si kompetentní takto obzreli už niekoľkokrát. Minister tu dosiaľ nebol.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja zvieratá teraz pijú jedovatý koktail. Inciovať bude zriadenie permanentného krízového štýbu, ktorý by začal okamžite konať. "Aby ten prameň nekontaminoval celé údolie," dodal minister.

Hygienici odporúčali, aby ľudia na Zemplíne nekonzumovali produkty živočíšneho pôvodu z domácich chovov. Podľa ministra pôdohospodárstva je riziková aj tunajšia divina.

"Budeme musieť zaviesť opatrenia, aby sa nemohla divina voľne pohybovať, a aby sa nedala predávať," hovorí Ján Mičovský. Poľovanie vo zvernici, kde sa PCB látky našli, je zakázané. Jej majiteľ z diviny nemá žiadny úžitok.

"Musíme ju tu chovať, živiť a na vlastné náklady musí do kafilerky do Žiliny," hovorí majiteľ zvernice Jozef Adamík.

PCB látkami je zamorené aj odkalisko Poša a jeho okolie. Starostovia priľahlých obcí neúspešne žiadali už minulú vladu, aby ho zaradila do mimoriadnej situácie.

Podľa slov starostu Nižného Hrušova Martina Fenčáka trvajú na tom, aby bol urobený vrt priamo v odkalisku, aby vedeli, čo tam je.

Obaja ministri si myslia, že pri odstráňovani PCB látok na Zemplíne štát opakovane zlyhal. Aj preto ho nová vláda zaradila do svojho programového vyhlásenia.

V akom štádiu je výber firmy, ktorá by mala nájdené sudy s PCB látkami likdvidovať, sme sa od ministerstva vnútra do uzávierky nedozvedeli. Ako veľmi je okolie Strážskeho zamorené, napovie podrobný geologický prieskum. Jeho výsledky by mali byť v júni.

Téme sa venoval Vladimír Bučko.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce