21. 05. 2020 10:31 | BRATISLAVA/TASR

Zubári už fungujú normálne, musíte sa pripraviť na dlhšie čakanie

Pred vyšetrením vám odmerajú teplotu a musíte vyplniť dotazník.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zubné ambulancie začínajú ošetrovať pacientov po mimoriadnej situácii v súvislosti s koronavírusom v štandardnom režime pri dodržiavaní zvýšených hygienicko-epidemiologických postupov. Podľa metodického usmernenia z rezortného ministeratva z 20. mája poskytujú starostlivosť o pacienta v štandardných ordinačných hodinách schválených príslušným samosprávnym krajom, vrátane preventívnych prehliadok .

V zubných ambulanciách celý dentálny tím aj naďalej používa ochranné prostriedky, v ambulanciách, čakárňach a ďalších priestoroch sa využíva zvýšená dezinfekcia a ďalšie hygienické procesy pre zabránenie šírenia nákazy z pacienta na zubného lekára a tým na ďalších pacientov následne ošetrovaných v ambulancii.

"Zubní lekári si sami musia zabezpečiť výkonné osobné ochranné pracovné pomôcky, za ktoré vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Zvýšený hygienicko-epidemiologický režim predlžuje čas ošetrenia jedného pacienta, preto dochádza k redukcii počtu ošetrených pacientov," povedal prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Prečítajte si aj: Zubári nestihnú vykonať preventívky. Minister odpovedal, či budeme musieť o rok platiť

Zubári podľa neho nechcú prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta, preto komora požiadala zdravotné poisťovne o riešenie problematiky zvýšených nákladov. Podľa SKZL je dôležité, aby zdravotné poisťovne tieto oprávnené náklady zohľadnili v čo najkratšom čase pri platbách pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, aby to malo čo najmenší dosah na pacienta.

Pacienti, vrátane tých akútnych s bolesťou, sa majú v aktuálnych podmienkach na ošetrenie objednať telefonicky alebo e-mailom. Pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musia mať na tvári rúško a personál zubnej ambulancie musí mať vždy prehľad, ktoré osoby v danom momente boli v čakárni.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Jacob Lund
 

"Ideálne, ak je v čakárni iba jedna osoba. Pacient pri vstupe do zariadenia si následne dezinfikuje ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu. Personál v zubnej ambulancii musí mať predpísané ochranné prostriedky," priblížili predstavitelia SKZL.

Pred vyšetrením pacientovi odmerajú teplotu a vyplní anamnestický dotazník , v ktorom sú otázky na príznaky respiračného ochorenia, možný kontakt s infikovanou osobou, či nie je v karanténe, či nemá odporúčanie na domácu izoláciu a monitoring zdravia. Rovnako či nebol testovaný na ochorenie COVID-19, ak áno s akým výsledkom.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce