21. 05. 2020 11:13 , článok bol aktualizovaný 21. 05. 2020 19:54 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza, zg, TASR

Pellegriniho vyzvali, aby vymenil Fica. Pozrite si, kto zo Smeru sa k nemu pridal

Vyjadrili ju poslanci Banskobystrického VÚC s tým, že ak založí novú stranu, podporia ho.

ilustračná snímka.
ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja za Smer-SD vyjadrili podporu Petrovi Pellegrinimu, aby sa uchádzal o post šéfa strany. Podporu má všetkých 16 krajských  poslancov.

Oznámili to listom, ktorý cez prestávku počas štvrtkového (21. 5.) rokovania krajského zastupiteľstva, prezentovali pred novinármi.

“Vítam, že politika zodpovednej zmeny s hodnotami sociálnej demokracie oslovuje tak regionálne štruktúry, ako aj ľudí mimo strany. Budem robit všetko pre to, aby som takúto politiku pre ľudí na Slovensku ponúkal," reagoval na podporu krajských poslancov.

 

Šéfka poslaneckého klubu Smer-SD Božena Kováčová vyhlásila, že poslanci žiadajú, aby vedenie strany zvolalo snem bezodkladne po odznení pandémie, kde okrem voľby vedenia zhodnotia výsledky volieb a načrtnú ďalšiu víziu fungovania.

Ak by si Pellegrini založil novú stranu, banskobystrickí poslanci sú podľa Kováčovej odhodlaní pridať sa k nemu.

Podporný list pre Petra Pellegriniho.
Podporný list pre Petra Pellegriniho. Foto: TV Markíza
 

Poslanci zastupiteľstva BBSK za Smer-SD si podľa svojich slov politickú budúcnosť spájajú s osobou a štýlom politiky Pellegriniho, "ktorý sa stal prirodzeným lídrom sociálnej demokracie na Slovensku". "Rozhodli sme sa, že jednoznačne, ak nebude vymenený predseda strany a pán Pellegrini si vytvorí svoju vlastnú stranu, tak ideme s ním," uviedla Kováčová.

K Pellegrinimu sa podľa poslancov viaže vysoká dôvera ľudí aj mimo členov strany. Dôveru si podľa nich získal v pozícii predsedu vlády i volebného lídra strany.

Smer-SD môže podľa banskobystrických poslancov nadviazať na všetko dobré, čo sa za 20-ročnú históriu strane podarilo, "ale na druhej strane sa aj zbaviť nepríjemnej záťaže minulosti, spojenej s rôznymi kauzami politického a ekonomického charakteru, ktoré reprezentujú konkrétni jednotlivci".

Na pracovnom sneme, ktorý sa má uskutočniť po koronakríze, má byť jeho protikandidátom Robert Fico. O termíne rozhodne vedenie strany, zasadnúť by malo do leta.

Exministerka a krajská šéfka Ľubica Laššáková tvrdí, že strana Smer-SR stojí dnes na križovatke, či náplni zodpovednú zmenu ponúknutú voličom pred voľbami alebo zostane stranou zahladenou do minulosti.

„Pri amaterizme súčasnej koalície, ktorá nezvláda ekonomickú situáciu na Slovensku, je našou povinnosťou hovoriť o slušnej lavicovej politike príťažlivej pre ľudí. Iba to môže posunúť stranu vpred. V tomto kontexte vnímam výzvu poslancov kraja," reagovala.

Pellegrini už viackrát v mediálnych výstupoch uviedol, že nie je 'prikovaný' k stoličke podpredsedu Smeru-SD. Tvrdí, že ak to situácia ukáže, bude hľadať možnosti, ako naložiť s dôverou ľudí. Pokiaľ bude naďalej cítiť podporu ľudí, z politiky odísť nechce.

Prečítajte si aj: Pellegrini sa chystá na Fica. Toto sú možné scenáre toho, čo sa bude diať v Smere

"Myslím si, že strana Smer-SD má jedinečnú šancu po mnohých veľkých stranách, ktoré vznikli aj zanikli so svojím zakladateľom, byť prvou stranou, ktorá na politickej scéne ukáže takúto vyspelosť po vzore veľkých sociálnych demokracií v zahraničí," reagoval na to, či strana Smer-SD dokáže prežiť výmenu predsedu.

Vyhlásenie banskobystrických krajských poslancov, reportáž uvidíte v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce