22. 05. 2020 17:58 | BRATISLAVA/kk

SÚHRN DŇA: Aplikácia na smart karanténu mešká, ľuďom praskli na hraniciach nervy a zablokovali ich

Pozrite si tie najdôležitejšie správy, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Blokáda na hranici.
Blokáda na hranici. Foto: TV Markíza

Zahraniční Slováci, ktorí sa v piatok rozhodli vrátiť na Slovensko a využiť smart karanténu, majú smolu. Oficiálne mala fungovať už od piatku (22. mája), no pre spoločnosti Google a Apple sa jej štart presúva. Technologické spoločnosti totiž nestihli skontrolovať bezpečnosť aplikácie eKaranténa, ktorú si ľudia musia povinne nainštalovať do mobilov, ak chcú dvojtýždňovú karanténu prežiť doma a nie v štátnom zariadení.

Horšia správa je, že presný termín spustenia domácej karantény ešte nie je známy. Spoločnosti Google a Apple musia napríklad skontrolovať, či aplikácia spĺňa ich interné podmienky, alebo či je pre užívateľov bezpečná. Ide teda o dôležitú kontrolu, ktorá nesmie byť podcenená.

Štát teda tvrdí, že to nemá v rukách. Občanov vracajúcich sa na Slovensko, ktorí s ňou v piatok už počítali, to však nezaujíma. Rozhodli sa blokovať diaľničný hraničný priechod na D4 z Rakúska na Slovensko.

 

Presné podmienky, ako má aplikácia fungovať a ako bude vyzerať smart karanténa, sa dočítate na tomto odkaze.

Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Kĺzavý medián ostáva na hodnote 1. Po včerajšom testovaní pribudol jeden nakazený a vyliečili sa 11 ľudí. Dokopy urobili laboratóriá 2751 testov.

V kauze zmenky boli porušené práva Markízy

Krajský súd svojím rozhodnutím v kauze zmenky porušil práva televízie Markíza. Vyplýva to z rozhodnutia ústavného súdu, ktorý sa prípadom zaoberal. Senát Krajského súdu v Bratislave pôvodne odklepol Marianovi Kočnerovi zmenku za vyše osem miliónov eur, ktoré mu mala vyplatiť firma Markíza - Slovakia. Celý spor sa však úplne otočil a Kočner je dnes spolu s Pavlom Ruskom odsúdený na 19 rokov za falšovanie zmeniek za celkovú sumu 69 miliónov eur.

Na Krajskom súde v prospech Kočnera rozhodol senát, v ktorom sedela aj Andrea Haitová, sestra Moniky Jankovskej. Obe sú spolu s ďalšími 13 sudcami stíhané za korupciu a branie úplatkov.

Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Stravné lístky znova na scéne

Diskusia okolo stravných lístkov je azda nekonečná. Najnovšie vyvolalo búrlivú reakciu vyhlásenie podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej, podľa ktorej by sa stravnými lístkami dalo platiť len v reštauráciách a nie v obchodoch.

„Presadzujeme aj pomoc reštauráciám. Napríklad stravné lístky by sa mali dať uplatniť len v reštauráciách, nie na nákupy v supermarketoch," uviedla podpredsedníčka vlády Veronika Remišová ešte v nedeľu v diskusnej relácii O 5 minút 12.

Mnohým ľuďom sa tento nápad nepáči. Nie každý má na dosah reštauráciu a niektorí sa v nich nechcú stravovať. Celú debatu však rázne uťal premiér Igor Matovič. Vyhlásil, že touto cestou sa nebudeme uberať.

Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Poslankyňa parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) zažila prednedávnom búrlivú diskusiu v parlamente na vlastnej koži. Kotlebovec Štefan Kuffa ju používal ako názornú ukážku pri téme potratov.

Čo si o tejto politickej kultúre myslí a prečo sa plánuje vrátiť po pôrode do práce, vysvetľuje TU.

Návrat detí do škôl a škôlok sa blíži. Rozhodnutie rodičov však ostáva dobrovoľné. Zisťovali sme, aké argumenty zavážili pri rozhodnutí dať svoje dieťa do školy či škôlky, alebo ho radšej nechať doma.

Firma sídliaca v strede lesa, o ktorej takmer nikto nepočul, má väčší majetok ako všetky veľké banky a energetické podniky na Slovensku dokopy. Firma Baracuda Amiz Club, ktorá sídli v strede lesa v Poltárskom okrese, má podľa Finstatu účtovný majetok v hodnote 96 miliárd eur. Pre porovnanie, HDP celého Slovenska je 106 miliárd eur. Táto spoločnosť sa tak tvári ako naša najbohatšia firma.

Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce