22. 05. 2020 19:10 | HUMENNÉ/TV Markíza

V spore dvoch spoločností sa stali rukojemníkmi stovky ľudí. Zasiahol už aj štát

Všetci veria v skorú dohodu.

Spor dvoch spoločností v Humennom
Spor dvoch spoločností v Humennom Foto: TV Markíza

Konečne začali rokovať. Spoločnosti Chemes a Nexis z Humenného sa sporia o nedoplatky za elektrinu. Bez energií fabrika nevyrába a 400 ľudí tak môže prísť o prácu. Dohodu sa snaží vyjednať štát.

Stroje v spoločnosti Nexis sú vypnuté a fabrika nevyrába. Zamestnanci žijú už mesiac v neistote. Firma nahlásila úradu práce hromadné prepúšťania.

Firma vyváža najmä do zahraničia. Aktuálne počíta škody v státisícoch eur. Stroje nebolo jednoduché len tak vypnúť.

Výroba vo fabrike stojí už dva týždne, obe strany sporu si však v piatok konečne sadli k rokovaciemu stolu. Dohoda je vraj na spadnutie.

Obe firmy sa vraj dohodli na predbežnej zmluve o dodávke a cenách energií. Teraz majú dokument v rukách právnici oboch strán.

„Rozumiem stanovisku jednej aj druhej strany, na druhej strane nemôžu byť rukojemníkmi sporu ľudia a ich rodiny," uviedla podpredsedníčka vlády pre SR investície Veronika Remišová.

„V tomto regióne by to znamenalo obrovský problém, keby 400 ľudí prišlo o prácu," povedal primátor Humenného Miloš Meričko.

Hlavný mediátor štátu v tomto spore Peter Kremský z OĽaNO je však presvedčený, že na dohodu čakať dlho nebudeme.

„Stále verím, že dnes bude ten veľký deň, keď sa dohodu podarí podpísať," myslí si predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský.

„Tie rokovania sú ťažké, chcem veriť, že sa dohodnú a tie stroje naozaj začnú bežať," uzavrela zamestnankyňa spoločnosti Nexis Anna Michalová.

Téme sa venoval Dušan Tokarčík.

 


VIAC Z Domáce