25. 05. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bratislava si posvieti na zdieľané elektrobežky. Na dodržiavanie predpisov má dohliadať aj operátor

Hlavné mesto elektrickým kolobežkám fandí, kto im ale robí zlé meno, sú nezodpovední užívatelia.

Zdieľaná elektrokolobežka.
Zdieľaná elektrokolobežka. Foto: TV Markíza

Milované aj nenávidené. Zdieľané elektrokolobežky sa v Bratislave tešia veľkému záujmu, no polícia a samospráva spozornela. Na porušovanie predpisov si chcú posvietiť a operátora požiadajú, aby im pritom pomohol.

Hlavné mesto elektrickým kolobežkám fandí, kto im ale robí zlé meno, sú nezodpovední užívatelia. Niektorí ich zaparkujú tak, že chodcom prekážajú.

Zlé parkovanie ale nie je najväčší problém. Niektorí jazdia maximálnou, približne 25-kilometrovou rýchlosťou, aj na chodníkoch medzi ľuďmi. A tu už ide o život. Polícia pritom upozorňuje na nedávnu zmenu zákona.

Jazdiť sa smie iba po pravej strane chodníka a nesmú sa obmedziť ani ohroziť chodci. Rýchlosť kolobežky nesmie prekročiť rýchlosť schôdze. Pokuta 50 eur aj tomu, kto vezie druhú osobu alebo svoje dieťa.

Kontrolovať budú aj požitie alkoholu, aj tu platia pravidlá ako pre cyklistov. Samospráva chce ale porušovanie pravidiel zastaviť aj iným spôsobom tak, aby policajti mali čo najmenej práce

„Operátor musí zabezpečiť, aby užívatelia nejazdili na chodníkoch, ale využívali existujúce cyklotrasy a cestu," uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Jánošíková.

Od operátora budú chcieť aj to, aby zákazníci odstavili kolobežky paralelne s chodníkom, mimo zastávok MHD, najlepšie pri stojanoch na bicykle. Starosta Petržalky si rovnako želá aby sa obyvatelia správali k zdieľaným prostriedkom čo možno najslušnejšie.

Pre operátora by to nemal byť problém. Už teraz vie napríklad spomaliť rýchlosť v najohrozenejších lokalitách.

V sade Janka Kráľa sa pohybuje najviac ľudí. Kolobežky by tu mali mať obmedzenú rýchlosť. Tak sme to vyskúšali.

Pozrite si reportáž Braňa Tomagu:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce