25. 05. 2020 12:18 , článok bol aktualizovaný 25. 05. 2020 16:44 | TREBIŠOV/TV Markíza

V trebišovskej nemocnici zomrel iba päťdňový chlapček, matka zo smrti obviňuje personál

Jej vedenie pochybenie odmieta.

Trebišovská nemocnica.
Trebišovská nemocnica. Foto: TV Markíza
Rodina chlapčeka, ktorý zomrel v nemocnici.
Stará mama chlapčeka, ktorý zomrel v nemocnici.
Chlapeček, ktorý zomrel v nemocnici.

Smutná správa z trebišovskej nemocnice. V pondelok (25. 5.) ráno tam zomrel iba päťdňový chlapček. Nešťastná matka z jeho smrti obviňuje personál nemocnice. Jej vedenie pochybenie odmieta.

Malý Miško sa narodil v 36. týždni, mama si na ňom nevšimla nič nezvyčajné. „Štyri dni bol pri mne. Všetko bolo v poriadku, dojčila som ho, smial sa, otvoril oči, zaspal," spomína si jeho mama.

 

U chlapca sa objavila novorodenecká žltačka. Premiestnili ho do inej izby, kde ho ožarovali. Matka ho tam chodievala dojčiť. Naposledy pri ňom bola o jednej. Keď prišla dojčiť o štvrtej nad ránom, sestra jej už syna nedala. „Bol otočený na brušku a hlavu mal dole. Keď ho vybrala von, nemohla ho ani prebudiť. Nič, lebo už vôbec nedýchal," hovorí pani Šándorová.

Chlapček mal v ústach mlieko, ktoré pravdepodobne zvracal. Sestry mu ho odsali a privolali ďalších lekárov, ktorí začali chlapca oživovať. „Išla som tam a sestrička na zemi kľačala a plakala. Pýtam sa, čo sa stalo a ona, že dieťa už nežije," hovorí matka nebohého chlapca.

Pomôcť mu vraj išli okamžite, ako na problém upozornili prístroje, na ktoré bolo dieťa pre žltačku pripojené. „Bolo napojené na pulzný oxymeter a na monitor dychu," tvrdí riaditeľ nemocnice Juraj Bazar.

Chlapeček, ktorý zomrel v nemocnici.
Chlapeček, ktorý zomrel v nemocnici. Foto: TV Markíza
 

Matka chlapca prístroje nepočula. Vraj nič nepískal. „Mala hneď izbu a dvere boli otvorené a nebolo ich počuť, len to svietilo, ale sestra nevedela, že to svieti. Až kým neprišli do izby, že idú dojčiť," dodala stará mama nebohého chlapca.

Zdravotníkom vyčítajú, že dieťa nechali ležať na bruchu. Riaditeľ nemocnice, ktorý je zároveň detský lekár, ale v polohe, v ktorej bolo dieťa, problém nevidí. „Pravdepodobnosť vdýchnutia vyvráteného obsahu je tu nižšia, ako keby ležalo na chrbte," dodal Bazar.

Presnú príčinu, pre ktorú malý Michal náhle zomrel, ukáže pitva. Postup zdravotníkov preverí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.


VIAC Z Domáce