25. 05. 2020 17:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kolíková podá návrh na disciplinárne konanie voči sudkyniam, ktoré boli s Haitovou v senáte

Sudkyniam hrozí zníženie platu a preradenie na súd nižšieho stupňa.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podá návrh na diciplinárne konanie voči sudkyniam Elene Ondrišovej a Ivone Hrčekovej. Spolu s Andreou Haitovou boli v senáte, ktorý zrušil rozhodnutie Okresného súdu, ktorý zastavil civilné konanie v kauze zmenky.

Ústavný súd vydal nález, podľa ktorého boli týmto rozhodnutím porušené práva spoločnosti Markíza - Slovakia.

"Ústavný súd dodáva, že sa ako súdny orgán ochrany ústavnosti už pomerne signifikantnú dobu nestretol s takým neúctivým prístupom všeobecného súdu k procesným právam sporovej strany a s takým markantným popretím účelu aplikovateľnej právnej normy a poslania súdnictva ako takého zo strany všeobecného súdu," uvádza sa v stanovisku súdu.

Haitová je momentálne stíhaná pre viaceré trestné činy, vrátane brania úplatkov. Zvyšné dve sudkyne zo senátu budú čeliť disciplinárnemu konaniu.

"V tomto prípade prichádzajú do úvahy ako disciplinárne opatrenia preloženie sudcu na súd nižšieho stupňa, alebo zníženie funkčného platu sudcu o 50-70 percent na 3 mesiace až 1 rok, pričom tieto disciplinárne opatrenia možno uložiť jednotlivo, alebo popri sebe. Máme za to, že v danom prípade je na mieste uvažovať o kumulácii navrhovaných disciplinárnych opatrením," oznámil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce