27. 05. 2020 09:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Minister školstva Gröhling uvažuje o ďalšej novinke. Na stole je zrušenie deviateho ročníka

Zmena by pomohla aj slabším žiakom.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Minister školstva Branislav Gröhling. Foto: TASR

Minister školstva Branislav Gröhling uvažuje o zrušení deviateho ročníka základných škôl. Po novom by trvali osem rokov, tak ako si to pamätáme zo socialistického Československa.

Informáciu priniesol Denník N. Minister pripomína, že veľa základoškolákov odchádza na bilingválne gymnáziá už po ôsmom ročníku. Zrušenie deviateho ročníka by mohlo pomôcť slabším žiakom. Povinná školská dochádzka trvá desať rokov. To znamená, že ju žiak ukončí spravidla v prvom ročníku strednej školy. Ak by základná škola trvala len osem rokov, študent by povinnú školskú dochádzku ukončil v druhom ročníku na strednej škole.

Mnohí by tak mohli dostať výučný list a lepšie by sa uplatnili na trhu práce. Po prvom ročníku strednej školy sa výučný list nedáva.

Otázne je, či si ôsmaci budú vedieť dobre vybrať strednú školu. Aj preto Gröhling uvažuje, že základné školy sa budú špecializovať na odbory. Niektoré budú zamerané humanitne, iné jazykovým či matematickým smerom. Deti sa tak budú ľahšie orientovať v tom, na aké stredné školy sa hlásiť.

Čítajte tiež: Aktuálna situácia nám ukazuje, že je potrebné zmeniť obsah vzdelávania.

Nápad zrušiť deviaty ročník je zatiaľ v rovine debaty medzi rezortom školstva a odborníkmi. Ak by k nemu došlo, reforma by si vyžadovala aj niekoľko rokov na prípravu.

TIP: Minister Gröhling: Platy učiteľov klesať nebudú, prípadné zvyšovanie závisí od rozpočtu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce