27. 05. 2020 13:32 | BRATISLAVA/TASR

Polícia má nové informácie o najdlhšie nezvestnej tínedžerke. Vraj sa ozvala mame

Dnes má 35 rokov a údajne žije v Španielsku.

Silvia Zahradníková.
Silvia Zahradníková. Foto: Prezídium PZ SR

Polícia získala nové informácie o 19 rokov nezvestnej Silvii Záhradníkovej. Jej matka oznámila na linke 158, že dcéra ju telefonicky kontaktovala ešte pred mesiacom. Polícii sa nezávisle od toho ozvala na sociálnej sieti aj tretia osoba s ďalšími informáciami.

Identitu, dnes už 35-ročnej Záhradníkovej, majú preveriť zahraniční partneri polície v Španielsku. "Matka nezvestnej osoby sa vyjadrila, že je presvedčená o tom, že hlas v telefóne, ktorý ju pred časom kontaktoval, patrí jej dcére," informoval média hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Identitu nezvestnej majú dokazovať podľa matky aj dve zaslané fotografie, ktoré z diaľky zachytávajú dospelú ženu.

Policajti už telefonicky kontaktovali osobu, ktorá o sebe tvrdí, že je Silvia Záhradníková. Poskytli jej tiež všetky relevantné informácie, ktoré by mohli viesť k zrušeniu pátrania.

"Nateraz, z neznámych dôvodov, odmietla možnosť ísť osobne na najbližší policajný útvar v Španielsku, kde by sa mala nachádzať, čím by došlo k overeniu jej totožnosti a stiahnutiu pátrania. Policajný zbor medzitým kontaktoval svojho zahraničného partnera v Španielsku so žiadosťou o vykonanie previerky osoby," vysvetlila polícia.

Silvia Záhradníková.
Silvia Záhradníková. Foto: Prezídium PZ SR
 

Silvia Záhradníková sa stratila v roku 2001 vo veku 16 rokov, keď odišla z domu v okrese Nové Zámky bez dokladov. Ide o aktuálne najdlhšie nezvestnú osobu, ktorá sa stratila ako neplnoletá.

Policajný zbor vykonával nasledujúce roky previerky na území Slovenskej republiky aj v zahraničí, avšak bez výsledku. Situácia sa zmenila až v poslednom období.

Silvia Záhradníková.
Silvia Záhradníková. Foto: Prezídium PZ SR
 

Silvia Záhradníková je tak naďalej najdlhšie nezvestnou osobou, ktorá sa stratila ako neplnoletá. V historickom prehľade pátrania Policajného zboru existujú prípady, keď sa mladistvá/maloletá osoba nikdy nenašla, avšak spravidla po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené a súd ju môže vyhlásiť za mŕtvu, čo však na druhej strane neznamená, že polícia nepracuje s poznatkami, ktoré by viedli k jej vypátraniu aj po viac ako dvoch desaťročiach.

Druhou najdlhšie nezvestnou osobou, ktorá sa stratila vo veku pred dosiahnutím 18. roku života, je Marek Ščuka, narodený 18.11.1993 s trvalým pobytom v Arnutovciach, okres Spišská Nová Ves. Polícia po ňom pátra od septembra 2010. Z miesta bydliska odišiel dňa 12.09.2010 spoločne s kamarátmi do obce Smižany, odkiaľ sa však už nezvestný nevrátil, do dnešného dňa nepodal o sebe informáciu a jeho miesto pobytu nie je známe.

Databáza nezvestných mladistvých a maloletých osôb je dostupná verejnosti. Momentálne je nezvestných 127 osôb do 18 rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce