27. 05. 2020 17:30 | BRATISLAVA/mm

SÚHRN DŇA: Od škôlok až po vysoké školy. Minister školstva avizuje zásadné zmeny

Prečítajte si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Minister školstva Branislav Gröhling avizoval viacero zásadných zmien, ktoré by sa dotkli všetkých, od materských škôlok až po vysoké školy.

Napríklad, plánuje analyzovať celú sieť materských škôl, čo priamo súvisí najmä s povinným predprimárnym vzdelávaním pre všetky päťročné deti, ktoré by malo platiť od januára 2021.

Šéf rezortu následne avizoval, že sa bude zaoberať aj veľkým počtom vysokých škôl. Podľa neho sme za posledné roky menej dbali na kvalitu vzdelávania a viac na pocit, že máme diplom. Toto chce zmeniť.

V spoločnosti však najviac zarezonoval návrh na zrušenie 9. ročníka základných škôl. Minister pripomína, že veľa základoškolákov odchádza na bilingválne gymnáziá už po ôsmom ročníku, čím nastáva medzi rovnakými ročníkmi asymetria.

Navyše, ak by sa základná škola skrátila na osem ročníkov, tak by desaťročnú povinnú dochádzku všetci žiaci končili v druhom ročníku na strednej škole. Tým pádom by aj najmenej vzdelaní žiaci mohli končiť s výučným listom.

Viac sme sa tejto téme venovali TU a TU.

Kotlebovci prišli o Kuffovcov

Pakt medzi Kotlebovcami a Kuffovcami vydržal len niekoľko mesiacov. Dôvodom je platforma, ktorú avizovali exsmerák Ján Podmanický, smerák Marián Kéry a práve politici KDŽP z klubu ĽSNS.

Časť Smeru aj ĽSNS túto aktivitu kritizovali, keďže ich ľudia, ale aj médiá, sa logicky začali spájať a hovoriť o spolupráci týchto dvoch strán. Ako sme naznačili vyššie, doplatil na to Ján Podmanický, ktorý už zo Smeru odišiel a v stredu z klubu ĽSNS odišli spomínaní Kuffovci.

Popravde, v rozložení parlamentných síl sa prakticky aj tak nič nemení, keďže ide o rovnako mentálne nastavených ľudí. A tí sa budú zaoberať len kultúrno-hodnotovými otázkami, ktoré budú zbytočne rozdúchavať vášne.

Po dnešku sa skôr naplnilo slovenské politické pravidlo posledných rokov. Opozícia sa začína štiepiť skôr, ako si noví poslanci dokázali čo i len osvojiť rokovací poriadok.

Téme sme sa viac venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozretie

Na Slovensko prichádza nová obchodná sieť Žabka, za ktorou stojí Tesco. Britský reťazec by chcel už do konca roka otvoriť prvé predajne. Zatiaľ sa orientuje len na Bratislavu a okolie.


Európska komisia v stredu navrhla plán na reštartovanie ekonomiky Európskej únie vo výške 750 miliárd eur.


Niektoré krajiny už nad koronavírusom zvíťazili, iné s nákazou stále bojujú. Pozrite si zoznam.


Na Slovensku otestovali v utorok 2839 ľudí na nový koronavírus. Dvaja z nich mali pozitívny výsledok. Noví pacienti pochádzajú z okresov Sobrance a Tvrdošín, obaja sa nachádzajú v karanténnom centre.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce