27. 05. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na Slovensku sa nebude testovať "premorenosť" obyvateľstva. Núdzový stav navyše nezrušia

Núdzový stav vyprší v polovici júna.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Testovať na Slovensku „premorenie" obyvateľstva je podľa premiéra Igora Matoviča zbytočné. Obáva sa, že by tak nízku nákazu COVID-19, aká bola na Slovensku, ani nezachytili.

Núdzový stav však neplánuje zrušiť. Dokonca si dal zistiť, či by ho mohol po jeho vypršaní vyhlásiť nanovo.

Núdzový stav sa vyhlasuje na nevyhnutne krátky čas, najdlhšie však na 90 dní. Dá sa zrušiť skôr, najneskôr ale na 90. deň uplynie automaticky. To bude presne v polovicu júna. Vláda neuvažuje o skoršom zrušení, dokonca zisťujú, či by sa dal vyhlásiť po chvíli nanovo.

Právnici viedli polemiku, či už aktuálne pomerne dlhotrvajúci núdzový stav je v poriadku, nieto ho ešte po minútke nanovo vyhlasovať. Rozhodnutie v tejto veci nepadlo.

Len pre porovnanie, v susednom Česku zrušili núdzový stav po 66 dňoch, sú bez neho od 18. mája.

Premorenie populácie začalo včera testovať Taliansko na vzorke 150-tisíc ľudí. Robili to aj v Česku, vo Francúzsku či v Španielsku, kde im vyšla úroveň okolo 5 %. Pôvodne sa nad takouto štúdiou uvažovalo aj u nás.

Premiér aj minister zdravotníctva považujú za istý obraz premorenosti plošné testovanie v zariadeniach sociálnych služieb pomocou krvných rýchlotestov na protilátky. Zatiaľ ho neukončili a priebežné výsledky doteraz nezverejnili.

Iné štáty majú čísla, na Slovensku ostanú odhady. Ale núdzový stav, zdá sa, na najdlhší možný čas.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce