28. 05. 2020 11:25 , článok bol aktualizovaný 28. 05. 2020 13:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

V Ružinove začali s testovaním zamestnancov škôl. Otváranie môže byť ohrozené

Informoval o tom starosta mestskej časti Martin Chren.

Testovanie zamestnancov škôl v Ružinove.
Testovanie zamestnancov škôl v Ružinove. Foto: Facebook.com/Martin Chren - starosta Ružinova

Od pondelka sa otvárajú brány škôl a škôlok na Slovensku. Ako na Facebooku napísal starosta bratislavského Ružinova Martin Chren, v mestskej časti majú obavy, že otváranie škôl môže byť ohrozené.

Práve Ružinov bol jedným z prvých miest, kde koronavírusová nákaza prepukla aj v škôlke. „Preto sme sa pred pondelkovým otvorením škôl a škôlok rozhodli preventívne otestovať všetkých zhruba 800 pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí nastúpia do práce k našim deťom," píše starosta.

Ako pripomína Chren, laboratórne testy prístrojom Elisa na základe odberu krvi majú 99 % presnosť na prítomnosť troch druhov protilátok.

Včera bolo v priestoroch DK Ružinov otestovaných prvých 515 učiteliek, učiteľov, kuchárok a ďalších zamestnancov. Podľa Chrena ich výsledky nepríjemne prekvapili.

„Ukázalo sa, že z 515 v stredu testovaných sa až 30 s koronavírusom stretlo alebo ho prekonalo a majú proti nemu vytvorené protilátky. U 17 zamestnancov je podozrenie, že vírus môže byť stále aktívny a že by niektorí z nich dokonca mohli byť aj infekční. To je oveľa viac, než by sme podľa dostupných štatistík očakávali," uviedol.

Všetkých učiteľov s podozrením na aktívnu prítomnosť COVID-19 otestujú ešte aj PCR testom, aby si boli istí, že všetci v pondelok do škôl a škôlok nastúpia zdraví.

„Ak sa potvrdí nákaza u niektorých z nich, danú škôlku alebo školu zrejme nebudeme môcť otvoriť. Viem, že mnohí budete netrpezliví, ale finálne výsledky zrejme nebudeme mať skôr ako v nedeľu, okamžite vás budeme informovať," píše starosta.

Krajčí: Vírus na Slovensku je potlačený

Situáciu komentoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Uviedol, že podozrenia na ochorenie sa testami nemusia potvrdiť, a preto nie je dôvod na paniku.

Na potenciálny problém v Ružinove reagoval v rámci tlačového brífingu o tom, že na Slovensku sa vracia do normálneho režimu aj zdravotníctvo.

„Nástup pandémie Slovensko zvládlo výborne. Vírus je potlačený," uviedol s tým, že poskytol aj niekoľko rád, ako v prípade vyšetrení postupovať.

Aj keď je opäť možné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v takmer celom rozsahu, naďalej  treba dodržiavať opatrenia, ktoré znižujú riziko prenosu ochorenia.

„Na vyšetrenie by sa mali pacienti objednávať telefonicky alebo elektronicky, ak je to možné a dodržiavať odporúčania lekárov ohľadom času a spôsobu vyšetrenia,“ uviedol Krajčí. Pacient by mal byť objednaný na konkrétnu dobu tak, aby nedochádzalo k prítomnosti viac než troch pacientov v čakárni súčasne.

 

Vyšetrenie pacienta v ambulancii sa musí zrealizovať  za asistencie osobných ochranných pomôcok  a dostupnosti dezinfekčných prípravkov. Úprava prevádzkového času ambulancie by mala zohľadňovať potrebu častej dezinfekcie povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu.

„Aj naďalej je odporúčané využívať možnosť vzdialeného prístupu k preskripcii formou ereceptu, vydávaniu OČR, karanténnej PN elektronickou formou, zaistenie žiadaniek na laboratórne vyšetrenie prostredníctvom aplikácie NCZI a COVID-PASS-u,“ povedal minister zdravotníctva. 

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová vyzvala pacientov, aby sa nebáli kontaktovať svojho lekára a zbytočne neodkladali potrebné vyšetrenia

„Pacienti môžu v týchto dňoch absolvovať už aj bežné vyšetrenia, očkovania či preventívne prehliadky, ktoré dokážu včas podchytiť viaceré závažné ochorenia a zlepšiť tak ich vyhliadky na úspešnú liečbu,“ vyjadrila sa Lévyová.

Krajčí pripomenul aj opatrenia v lekárňach. Ľudia, ktorí čakajú v rade, by mali medzi sebou dodržiavať dvojmetrové odstupy. „Zachovaný by mal byť priestor 15 m2 na zákazníka a dostupnosť dezinfekčných prostriedkov,“ vysvetlil minister.


VIAC Z Domáce