28. 05. 2020 18:17 | BRATISLAVA/rk

SÚHRN DŇA: Prichádza leto a akvaparky sú v neistote. Už teraz si však k plavkám pribaľte aj rúško

Pozrite si tie najdôležitejšie správy, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Čaká nás chladný víkend a po ňom sa priblížime k letu. Ako ukazujú predpovede, s prichádzajúcim novým týždňom sa bude už len otepľovať. Do prvého júnového víkendu by sa mali teploty vyšplhať na 20 až 25 stupňov.

Ešte pred rokom by bol podobný scenár pre prevádzkovateľov kúpalísk, wellness centier a akvaparkov ideálny pre rozbehnutie ďalšej sezóny. Dnes je všetko inak a aj podnikateľom v tomto sektore rúca plány koronavírus.

Stále nie je jasné, kedy budú môcť tieto zariadenia otvoriť. Prevádzkovatelia však nechcú nečinne čakať a rozhodli sa vypracovať niekoľko opatrení, ktoré im môžu pri otváraní pomôcť. Vo štvrtok ich odprezentovali aj krízovému štábu.

Samozrejmosťou by bola napríklad zvýšená hygiena návštevníkov a zamestnancov, obmedzenie sáun a dezinfekcia na každom rohu. Ak by odborníci napokon dali akvaparkom zelenú, otvoriť by mohli už onedlho.

Ich zástupcovia totiž tvrdia, že dôkladne sa dokážu pripraviť približne za desať dní. Optimisti tak môžu začať uvažovať o rúšku, ktoré by zladili s plavkami. Aj to by totiž bolo podľa prevádzkovateľov povinné.

Viac sme sa téme venovali TU.

Otvárať hranice by s nami chceli všetci už zajtra. Všade sme želaná nevesta

To, čo Igor Matovič môže povedať po rozhovoroch s premiérmi okolitých krajín, je, že všetci by s nami otvorili hranice hneď zajtra. Všade sme podľa jeho slov želaná nevesta. "Musíme opatrne zvážiť, či sa otvoríme," uviedol premiér.

V strednej a západnej Európe si v polovici júna otvorí navzájom hranice viacero krajín. Matovič však upozorňuje na možné diery v systéme. "Budú mať zároveň otvorené hranice s krajinami, kde nákaza zďaleka nie je pod kontrolou. V tom prípade by sme sa mohli vystaviť riziku," povedal.

Ako príklad uviedol situáciu v Južnej Kórei, kde jeden superšíriteľ "pobehal" zopár nočných klubov a reštrikcie musela krajina zavádzať opäť.

Preto podľa Matoviča stojíme pred vážnou otázkou, akým spôsobom otvoriť hranice. Hlavné slovo bude mať konzílium odborníkov, ktoré sa stretne v pondelok a rozhodne, aké riziko si môžeme dovoliť.

Viac sme sa téme venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

BIFO, teda bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby. Práve toto náhodné desaťmiestne číslo sme mali podľa predstáv minulej vlády už v tomto roku začať používať. Najprv súbežne s rodnými číslami, neskôr, od roku 2030, by už na dokladoch bol len spomínaný identifikátor. Nová vláda však s novým projektom už zrejme nepočíta.

Prečo? Dočítate sa TU.


Peter Pellegrini vraj nechce hovoriť nič zlé na adresu Roberta Fica a utorkovým vyhlásením chcel iba upozorniť na to, aby sociálna demokracia nezanikla. Tiež odmieta nálepkovanie typu slniečkar či liberál.

Viac sa dočítate TU.


Bratislavská mestská časť Ružinov bola jedným z prvých miest, kde nákaza prepukla aj v škôlke. Pred otvorením škôl a škôlok sa tu preto rozhodli preventívne otestovať krvnými testami všetkých zhruba 800 pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí majú do práce nastúpiť v pondelok.

Z 515 v stredu testovaných sa až 30 s koronavírusom stretlo alebo ho prekonalo a majú proti nemu vytvorené protilátky. U 17 zamestnancov je podozrenie, že vírus môže byť stále aktívny a niektorí môžu byť aj infekční. Preto ich teraz čakajú PCR testy a otváranie škôl v hlavnom meste môže byť ohrozené

Téme sme sa venovali TU.


V stredu pribudli na Slovensku piati pacienti s COVID-19. Z tohto počtu sa traja nachádzajú mimo karantény. Pozitívne je, že opäť stúpol počet vyliečených a nik nezomrel. Kĺzavý medián zostáva na hodnote 1.

Viac sa dočítate TU.

Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce