29. 05. 2020 16:02 , článok bol aktualizovaný 29. 05. 2020 17:03 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čistky v zdravotníctve môžu pokračovať. Krajčí si preverí ďalších riaditeľov nemocníc

Národný ústav detských chorôb vraj neplatí sociálne odvody za svojich zamestnancov.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Minister zdravotníctva Marek Krajčí si stojí za svojím rozhodnutím odvolať šéfa Národného ústavu detských chorôb Ladislava Kuželu. Hovorí, že jeho snahou je, aby pacienti získali čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Postupne sa oboznamuje s prácou manažmentu jednotlivých podriadených organizácií a na ich čele chce ľudí s nulovou toleranciou voči korupcii.

"Vyzývam čestných ľudí zo zdravotníctva, aby zvážili, či sa budú uchádzať o najvyššie posty. Na jednotlivé voľné miesta budeme realizovať transparentné výberové konania. Každý má šancu uspieť," vyhlásil Krajčí.

Riaditeľ Úradu pre riadenie podriadených organizácií Radoslav Krupa vysvetlil, že odvolanie manažmentu detského ústavu prebehlo štandardne a slušne. "Ak minister rozhodne o odvolaní, treba to prijať s rešpektom a upustiť od dezinformácií. Spôsob, akým došlo k odvolaniu, bol korektný a slušný," dodal Krupa.

 

Kužela ministrovo rozhodnutie komentoval so slovami, že sa osobne ani nestretli a odvolaný riaditeľ ani nedostal vysvetlenie. Krajčí sa bráni, že je relatívne mäkký človek a arogantný spôsob riadenia mu nie je vlastný.

Podľa Krajčího stratil Kužela jeho dôveru, pretože ústav hospodáril nezodpovedne. Minister vyhlásil, že ústav neplatí za svojich zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne už niekoľko rokov. Mesačne tak vytvára dlh voči Sociálnej poisťovni 600-tisíc eur. Podľa Krajčího je súčasný dlh ústavu na poistnom už 11 miliónov eur a dokopy má nemocnica dlh 30 miliónov eur napriek oddlženiu.

Kužela tieto informácie pre TV Markíza priznal. Dodal však, že to nie je problém len detského ústavu, ale aj ďalších nemocníc.

Nevylúčil, že bude odvolávať aj ďalších riaditeľov nemocníc. Situáciu najprv preverí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce