31. 05. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Svetový deň bez tabaku

Tabakový priemysel sa zameriava na novú generáciu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/ nenadkostic_foto

Tridsiaty prvý máj je Svetovým dňom bez tabaku už od roku 1987. Vtedy ho vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše Úrad verejného zdravotníctva.

Zdravotnícke spoločnosti vedú dlhoročné boje s tabakovými firmami. Podľa nich tabak ohrozuje zdravie každého človeka a v mnohých prípadoch je aj smrteľný. Zverejnené údaje hovoria, že každoročne zomrie v dôsledku užívania tabaku približne osem miliónov ľudí, ďalších približne milión úmrtí je spôsobených druhotne - u pasívnych fajčiarov.

Tento rok je preto hlavnou témou svetového dňa bez tabaku práve ochrana mládeže a prevencia pred fajčením a užívaním nikotínu.

Plagát k Svetovému dňu bez tabaku.
Plagát k Svetovému dňu bez tabaku. Foto: uvzsr/WHO
 

Práve im prispôsobuje tabakový priemysel svoju výrobu. Vyrábajú nové druhy cigariet v podobe elektronických, bezdymových, ale aj shisha. Prispôsobivú im svoje dizajny, odtiene aj príchute. Snažia sa im dostať do popredia modernými reklamami.

Aj v súčasnej dobe, kedy celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, sú fajčiari zaradení do vyššej rizikovej skupiny.

V rámci Svetového dňa bez tabaku odborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva poradia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od tabaku. Záujemcovia sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722. Je k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h, uvádza Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke.


VIAC Z Domáce