29. 05. 2020 17:30 | BRATISLAVA/mm

SÚHRN DŇA: Už je po epidémii? Kĺzavý medián totiž klesol na nulu a zostane tam ďalšie dva dni

Pozrite si tie najdôležitejšie správy, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Na Slovensku opäť nepribudol žiaden pacient pozitívny na koronavírus a čo je dôležitejšie, po prvý raz sa kĺzavý sedemdňový medián dostal na nulu. Mimochodom, na tejto hodnote sa udrží aj ďalšie dva dni, a to bez ohľadu na počet nových prípadov.

Pri takomto míľniku je preto dôležité zhrnúť si štatistiky. Na našom území evidujeme 154 pacientov s ochorením COVID-19, z toho je 59 hospitalizovaných v nemocniciach. Na JIS neleží ani jeden pacient, takisto nikto nepotrebuje ani pľúcnu ventiláciu.

Z tohto pohľadu je zrejmé, že sa nám koronavírus podarilo výrazne pritlačiť k zemi a zároveň sa tisne do úst otázka, či by sme stále mali hovoriť o epidémii. Nejde už o prisilný výraz?

Pýtajú sa to aj ľudia, ktorí sa chcú, pochopiteľne, vrátiť k normálnemu životu. A to až tak veľmi, že pri týchto číslach už o chvíľu prestanú rešpektovať to, čo doteraz bolo pre nich v čase korony samozrejmosťou - hlucho počúvať politikov.

Viac sme sa téme venovali TU.

Obchodníci chcú zrušiť vyhradený čas pre dôchodcov

S koronavírusom súvisí aj ďalšia správa. Obchodníkom už tiež dochádza trpezlivosť a radi by sa pri súčasnej epidemiologickej situácii dostali do normálu. Žiadajú preto vládu (krízový štáb), aby zrušila hodiny pre dôchodcov a obmedzenie počtu nakupujúcich v predajni (súčasne 15 m2/osoba).

K tretiemu veľkému obmedzeniu sa nateraz nevyjadrili. Ide totiž o nedeľný predaj, ktorý je momentálne nemožný, a to z dôvodu dezinfekcie priestorov.

Vedia totiž, že to bude najtvrdší oriešok, keďže v tomto prípade už nehovoríme o odbornej, ale politickej otázke. A to sa už oveľa ťažšie diskutuje, keďže pri takejto debate už neplatia len racionálne argumenty.

Viac sme sa téme venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Miliónový majetok, ktorého sa Ladislav Bašternák zbavil pred nástupom do väzenia, ešte nie je stratený. Pôvodne mal prepadnúť štátu, Slovensko si ho teraz vymáha súdnou cestou a žaluje nových majiteľov.


Sedemnásťročnú Juditu, ktorá je obžalovaná z vraždy kamaráta, podľa informácií TV Markíza začal zastupovať Daniel Lipšic. Dôvody, prečo sa stal jej obhajcom, sa nám doposiaľ nepodarilo zistiť.


Polícia obvinila šéfa spoločnosti D4 R7 Construction Juana Josého Bregela Sernu, ktorá na Slovensku stavia obchvat Bratislavy a rýchlostnú cestu. Ak sa nedostaví na políciu, bude na neho vydaný medzinárodný zatykač.


Od budúceho roka prichádza na trhu s bielou technikou zásadná zmena. Práčky, umývačky riadu alebo chladničky totiž budú musieť spĺňať požiadavky ekodizajnu. Čo to bude v praxi znamenať? Domáce spotrebiče bude možné opraviť aj po rokoch od kúpy.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce