01. 06. 2020 17:05 , článok bol aktualizovaný 01. 06. 2020 19:57 | BRATISLAVA/mm,

SÚHRN DŇA: Na Deň detí dostalo darček celé Slovensko, prišlo masívne uvoľnenie

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Znovuotvorená Základná škola Komenského v Trebišove
Znovuotvorená Základná škola Komenského v Trebišove Foto: TASR/Roman Hanc

Brány základných škôl aj škôlok, ktoré boli od marca zatvorené, sa v pondelok opäť otvorili. Návrat detí však sprevádza viacero hygienických a bezpečnostných opatrení.

Rodičia musia napríklad deti odovzdávať pri základnej škole a pri vstupe funguje „ranný zdravotný filter", pri ktorom deťom zmerajú teplotu a vydezinfikujú ruky. Rodič musí navyše zabezpečiť pre dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky.

Ešte je potrebné pripomenúť, že nástup do škôl štát ponechal na dobrovoľnej báze a podľa odhadov ministerstva školstva túto možnosť využilo do 70 percent rodičov.

Minimálne pre týchto rodičov bol tento deň aj sviatkom, kedy sa ich rodiny po troch mesiacoch vracajú ako-tak do normálu. Najväčší darček tak na Deň detí dostali rodičia.

Téme sme sa viac venovali TU

Život sa takmer vráti do normálu

Po celodennom zasadaní konzília odborníkov sa Slováci dozvedeli z úst premiéra Igora Matoviča ďalšiu dobrú správu. Otvára sa už takmer všetko a množstvo opatrení sa zmierni. Oči pre plač zostanú azda už iba milovníkom nočného života či festivalov a podobných veľkých podujatí.

Čo všetko sa otvorí a uvoľní si prečítajte tu.

Konkrétne podmienky jednotlivých uvoľnení bude úrad verejného zdravotníctva zverejňovať postupne. Premiér sľubuje, že s dostatočným predstihom, ale to už sme počuli.

Čakalo sa, že v rámci uvoľňovania oznámi predseda vlády aj zrušenie núdzového stavu. Nestalo sa tak. Viac si prečítate tu.

Správy, ktoré sa stoja za pozornosť

Za uplynulú nedeľu pribudol na Slovensku jeden nový pacient. Ide o muža z karanténneho centra. Laboratórne vyšetrili len 274 testov, ide o najnižší počet za vlády Igora Matoviča.


V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vypovedali znalci z oblasti IT aj psychológie. Na súde boli prítomní aj obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó.


Slovensko sa zaviazalo, že vyrieši problémy LGBTI ľudí. Spoločnosť to neohrozí. Tvrdí v rozhovore ombudsmanka Mária Patakyová.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce