02. 06. 2020 18:10 | BRATISLAVA/rk

SÚHRN DŇA: V stredu majú otvoriť ďalšie prevádzky. Podmienky sa opäť dozvedeli v hodine dvanástej

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

V pondelok podvečer premiér Igor Matovič predstavil plán ďalšieho uvoľňovania opatrení spojených s koronavírusom. Už od zajtra sa tak každodenný život na Slovensku vráti takmer do bežných koľají.

Niektoré obmedzenia predsa len zostávajú v platnosti. Odložiť rúška nadobro ešte nemôžeme. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil detailnejšie pokyny k ich ďalšiemu noseniu dnes popoludní.

Povinnosťou už nebudú pre deti do troch rokov a takisto ich nebude nutné mať pri dvojmetrových rozostupoch v exteriéri. Najpodstatnejšou novinkou je, že ich už vôbec nemusíme mať pri návšteve wellness ani na umelých a prírodných kúpaliskách.

V súvislosti s kúpaním sme tiež zisťovali, či je bezpečnejšie kúpať sa v prírodnom jazere alebo v bazénoch na kúpalisku. Virológ hovorí, že druh vody nezohráva pri šírení koronavírusu rolu. Vírus sa totiž nešíri vodou, ale fyzickým kontaktom s nakazeným, prípadne vzdušnou cestou, teda kvapôčkovou infekciou.

Prevádzkovateľov však najviac zaujímali podmienky, za ktorých budú môcť opäť otvoriť. A čakať na ne museli, ako inak, až do hodiny dvanástej. Ako už v priebehu dňa avizovali, od zajtra zrejme viaceré z nich ešte neotvoria a niektoré možno vôbec.

Viac sme sa téme venovali TU o ďalších aktuálnych zmenách ohľadom rúšok sa dočítate TU.

Núdzový stav ešte potrvá

Premiér Matovič včera komentoval aj (ne)rušenie núdzového stavu v krajine. Povedal, že ďalšie kroky bude konkretizovať dnes. No Úrad vlády popoludní vydal stanovisko, z ktorého sme sa znova nedozvedeli nič nové.

O núdzovom stave má rokovať Ústredný krízový štáb. Definitívne rozhodnutie má prijať na najbližšom zasadnutí v priebehu budúceho týždňa. Stanovený je tak ďalší termín, na ktorý si musíme počkať.

Od vyhlásenia núdzového stavu už prešlo 77 dní. Vláda sa stále bráni, že ho potrebuje. Obmedzenia pritom zakazujú aj štrajky či zhromaždenia. Na núdzový stav sa sťažujú aj lekári.

Viac sme téme venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Čo bude s Petrom Pellegrinim? Bývalý predseda vlády zrejme môže byť nový silný hráč na politickej scéne. K tomuto scenáru sa prikláňajú aj odborníci, ktorí pri takomto kroku vyzdvihli viacero výhod.

Viac sa dočítate TU.


Disciplinárne konanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom sa v utorok začalo pred 3. disciplinárnou komisiou Generálnej prokuratúry. Trnka sa necíti byť vinný vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa. Navrhuje, aby ho komisia z obvinení oslobodila.

Viac sa dočítate TU.


Česká polícia informovala o priebehu vyšetrovania smrti štvormesačného Tadeáša. Podľa posledných zistení nedošlo k cudziemu zavineniu a úmrtie chlapčeka bola nešťastná náhoda.

Viac sa dočítate TU.


V našom Dovolenkovom seriáli sme sa bližšie pozreli na situáciu v Grécku. Tam sa už pripravujú na príchod turistov z niekoľkých krajín, ktorým povolia vstup bez povinnej karantény od 15. júna. Medzi nimi je aj Slovensko.

Viac sa dočítate TU.


Za uplynulý deň nepribudol na Slovensku žiadny nový prípad. Celkový počet pozitívne testovaných zostáva 1 522. V laboratóriách sa otestovalo rekordných 6 418 vzoriek.

Viac sa dočítate TU.

Všetky články o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce