02. 06. 2020 19:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg

Robertom Ficom bez rúška by sa mal zaoberať okresný úrad

Udeliť mu môže pokutu až do výšky 1659 eur.

Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico.
Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: TASR

Predseda strany Smer-SD Robert Fico by mal dostať pokutu za to, že nemal pred novinármi ochranné rúško. Môže mu ju dať príslušný okresný úrad. V tomto prípade je to Bratislava 2, pretože rúško nemal na tlačovej besede v sídle strany na Súmračnej ulici.

Rezortu vnútra sme sa opýtali, či bude príslušný okresný úrad konať a dá predsedovi sociálny demokratov pokutu. „Podľa zákona o priestupkoch sa objasňovanie priestupkov koná na základe vlastného zistenia príslušného orgánu alebo na základe oznámenia. V tomto konkrétnom prípade môže okresný úrad konať z úradnej povinnosti. Buď v skrátenom (rozkaznom) konaní, môže tiež nariadiť ústne pojednávanie," napísal v reakcii pre tvnoviny.sk tlačový odbor.

Podľa našich informácií by sa okresný úrad mal prípadom zaoberať.

Podľa zákona o civilnej ochrane môže okresný úrad dať pokutu do výšky 1 659 eur za priestupky spáchané počas mimoriadnej situácie a do 1 000 eur v blokovom konaní.

„V prípade nerešpektovania povinnosti nosiť rúško alebo inú vhodnú ochranu na verejnosti sa fyzická osoba dopúšťa priestupku na úseku civilnej ochrany, ktorý možno sankcionovať," dodal rezort vnútra.

Robert Fico bez rúška na tlačovej besede.
Robert Fico bez rúška na tlačovej besede. Foto: TV Markíza
 

Pre médiá predstúpil bez rúška 26. apríla, pričom zákaz pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest vhodnou ochranou vydal Úrad verejného zdravotníctva 25. marca. Od 20. mája nemusia nosiť rúška ľudia v exteriéroch, na športoviskách, pedagógov a žiaci pri vyučovaní v školách či v predškolských zariadeniach.

Keď sa Fica novinári na spomínanej tlačovke opýtali, prečo nemá rúško, tvrdil, že je od nich vzdialený dva metre. "Dajte mi meter, som dva metre od vás. Nahláste ma na políciu, dajte mi putá a zatvorte ma. Prepáčte, ale ... Myslím si, že by sme sa mali aj trochu spamätať, pretože robíme veľkú bublinu z niečoho, čo tak celkom nie je," vyhlásil vtedy.

Fico povedal, že dodržiaval všetky pravidlá a robil všetko tak, ako bolo potrebné. "Pokojne ma nahláste. Dajte si rúško a rozprávajte hodinu. Potom pochopíte, o čom sa bavíme," dodal.

Gröhling ako prvý politik nemal na verejnosti rúško

Fico nie je prvý politik, ktorý nemal na verejnosti rúško. Na začiatku koronakrízy naň zabudol aj minister školstva Branislav Gröhling. Za svoje konanie sa ospravedlnil a povedal, že zaplatí pokutu a prispeje do Fondu vzájomnej pomoci. Podľa výpisu z účtu prispel do fondu 21. apríla sumou 1 349,30 € a tento mesiac 2 349,30 €. Pokuta to však nie je. Na ministerstve sme sa pýtali aj na to, či bude voči ministrovi školstva konať okresný úrad. Na odpoveď ešte čakáme.

Rúško nemal vo videu, ktoré nakrútil Boris Kollár, ani premiér Igor Matovič pri obsluhovaní čašníka na úrade vlády.

 


VIAC Z Domáce