03. 06. 2020 13:23 | BRATISLAVA/TASR

Za zhodenie hniezda lastovičke alebo belorítke hrozí pokuta až 9958 eur

Za posledných šesť rokov došlo k vysokému úbytku lastovičiek a belorítok.

 Lastovička obyčajná (Hirundo rustica)
Lastovička obyčajná (Hirundo rustica) Foto: TASR

Za zhodenie hniezda belorítke domovej alebo lastovičke domovej hrozí pokuta až do výšky 9958 eur.

Ochranári sa o zhodení hniezd dozvedia od ľudí, ktorí im to nahlásia prostredníctvom mailu alebo telefonicky. Oznámenie o zhodení hniezda sa podáva na okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie alebo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

"V prípade, ak je vykonané nelegálne zhadzovanie hniezd v čase rozmnožovania, môžu byť straty aj na znáške, respektíve mláďatách," povedala zoologička Štátnej ochrany prírody Andrea Lešová.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR
 

Ako uvádza, zhadzovať sa môžu hniezda aj na základe povolenia Ministerstva životného prostredia SR. Zhadzovanie je vtedy kontrolované ochranármi zo ŠOP, ktorí monitorujú situáciu a usmerňujú činnosti.

"Týka sa to väčšinou situácií pri stavebných prácach pri zatepľovaní obytných domov," podotkla Lešová. Dodáva, že sa to realizuje v mimohniezdnom období, čiže keď sú hniezda prázdne.

Za posledných šesť rokov došlo na Slovensku k úbytku lastovičiek a belorítok. Zo štatistík ŠOP vyplýva, že došlo k poklesu o 25.000 párov lastovičiek a 100.000 párov belorítok. K úbytku došlo podľa Lešovej v dôsledku zatepľovania a rekonštrukcií domov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce