03. 06. 2020 18:30 | BRATISLAVA/kk

SÚHRN DŇA: Matovič nám z prvej zahraničnej cesty priniesol darček. Platí už len minimum opatrení

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Igor Matovič počas letu na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu do Česka.
Igor Matovič počas letu na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu do Česka. Foto: TASR - Michal Svítok

Slovensko môže definitívne povedať, že sa vracia späť do normálu. Po troch mesiacoch neistoty a obmedzení sa krajina takmer naplno otvorila. Navštíviť môžete už aj vnútorné športoviská či wellness. Kúpaliskám dnes bránilo v otvorení prakticky len počasie.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil zoznam opatrení, ktoré musia prevádzkovatelia kúpalísk dodržiavať. Návštevníkom budú merať teplotu, no rúška nebudú povinné. Všetky opatrenia nájdete TU.

Ďalšou veľkou novinkou je situácia na hraniciach. Na česko-slovenských hraniciach sa úplne rušia kontroly. Do Česka a späť tak budeme cestovať rovnako ako pred epidémiou. K rozhodnutiu došlo na prvej zahraničnej pracovnej ceste premiéra Igora Matoviča. Po boku českého kolegu Andreja Babiša oznámil, že ide o spoločný darček.

Rovnako ruší všetky hraničné kontroly aj Rakúsko. Výnimku tvorí len hranica s Talianskom. 

Laboratóriá včera otestovali 2336 ľudí. Z nich boli traja pozitívni. Dobrou správou je aj to, že vyliečiť sa podarilo ďalším trom pacientom, celkovo sa z ochorenia COVID-19 uzdravilo už 1375 ľudí.

Pľúcne ventilácie na sklade

Aj vy ste si kládli otázku, čo bude s toľkými pľúcnymi ventiláciami, ktoré sme narýchlo zháňali na začiatku epidémie? Rezort zdravotníctva hovorí, že budeme mať k dispozícii viac ako tisíc špičkových ventilácií a 88 pľúcnych ventilácií. Do konca júna má podnik v Starej Turej vyrobiť 300 ďalších prístrojov.

Ministerstvo hovorí, že drahé prístroje ostanú v skladoch a budú kedykoľvek pripravené na druhú vlnu epidémie. Štátne hmotné rezervy by mali mať aj dostatok ochranných pomôcok.

Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Robert Fico nocuje v kaštieli

Bydlisko Roberta Fica ostáva naďalej záhadou. Najnovšie ho novinári videli odchádzať z kaštieľa v obci Vinosady pri Bratislave. Týždenníku Plus 7 dní sa podarilo zachytiť, že predseda Smeru v kaštieli nocuje. Novinári ho totiž odfotografovali, ako večer prichádza a na druhý deň popoludní zasa odchádza priamo do centrály na Súmračnej ulici.

Zaujímavé je aj pozadie kaštieľa. Oficiálne ho vlastní akciovka Obnova kultúrnych a historických pamiatok, ktorá má blízko k Miroslavovi Výbohovi a Jurajovi Širokému, označovaných aj ako mecenáši Smeru.

Spomínanú akciovku vlastní česká firma, ktorú zasa ovláda schránková firma so sídlom v New Jersey. Skutočného vlastníka tak zatiaľ nepoznáme. 

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Pri Nitre došlo k obrovskej tragédii. Päťročné dievča sa na šmykľavke obesilo nešťastnou náhodou na psej vôdzke.

Viac sa dočítate TU.

Seniori vo veku nad 65 rokov od stredy už nenakúpia vo vyhradenom čase. Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, o ktorých informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Viac sa dočítate TU.

Kým vláda rieši epidémiu, NR SR diskutuje o ľudských právach. Vydáme sa poľsko-maďarskou cestou?

Viac sa dočítate TU.

Všetky články o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce