04. 06. 2020 12:04 , článok bol aktualizovaný 04. 06. 2020 16:48 | VEĽKÉ KRŠTENANY/TV Markíza

Srnka už pár dní hľadá mláďa na poli pri Partizánskom. Nechtiac ho pokosil traktorista

Muž povedal, že sŕňa vôbec nevidel a je mu to ľúto.

Srnka hľadá svoje mláďa.
Srnka hľadá svoje mláďa. Foto: archív
Srnka hľadá svoje mláďa.
Srnka hľadá svoje mláďa.
Srnka hľadá svoje mláďa.

Svoje mláďa niektorá zver hľadá márne. V tomto období privádza srnčia zver na svet potomstvo. A to v rovnakom čase, keď sa na poliach a lúkach aj kosí. „Kosili trávu a družstevník videl, že je tam stará srna," povedal nám obyvateľ Malých Krštenian pri Partizánskom.

Vraj hneď neušla a miestni tušili, že tam nebola len tak. Keď prišli na pole, zistili, že samica strážila svoje mláďa. Ten pohľad rozcítil aj chlapov. „Srna pre vlastný strach odišla a jednoznačne to malé sŕňatko skosil a prešiel ho," dodal miestny muž.

Zábery v reportáži Petra Zimana nie sú vhodné, aby ich zverejnil v plnej kvalite. Na fotografii v nej uvidíte mláďa, ktoré zahynulo krutou smrťou.

„Mala som z toho hrozné pocity. Videla som srnčiu matku, ako dvíha to maličké. Plakala do večera," spomína si obyvateľka Malých Krštenian.

Starostka Eva Mešinová dúfa, že od pracovníka poľnohospodárskeho stroja to nebol úmysel, ale iba nešťastná náhoda.

Srnka hľadá svoje mláďa.
Srnka hľadá svoje mláďa. Foto: archív
 

Oslovili sme aj družstevníkov. Vraj ich to mrzí. „Ráno som mal rozhovor s pracovníkom, ktorý to kosil. Zaprisahával sa, že nič tam nevidel a žiadne srnča tam nebolo. Akurát keď kosil, videl, že z kríkov vybehla srna. Vraj bola od neho asi 150 metrov," opísal riaditeľ družstva vo Veľkých Uherciach Jozef Štefkovič.

Tvrdí, že pred kosbou si splnili všetko, čo im káže zákon. Vždy keď idú s kosami na lúky, tak používajú plašiče.

Podľa poľovníka Petra Vrableca to nestačí. V zahraničí používajú pred kosením aj modernú technológiu. „Sú drony, ktoré unesú kameru, dokonca aj s termovíziou. Mláďa sa tam nájde, lebo tam svieti," ozrejmil.

Šéf družstva hovorí, že za týchto okolností, v ktorých sa poľnohospodárstvo nachádza, je to skôr utópia ako niečo, čo by malo prísť do reálneho života.

Podľa poľovníka ročne pod kosačkami na Slovenku uhynú stovky mláďat.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce