04. 06. 2020 13:37 | BRATISLAVA/rd

Chcete si nazbierať jahody? Pozreli sme sa na to, kde zaplatíte najmenej

Strediská sme zoradili od západu po východ.

Samozber jahôd.
Samozber jahôd. Foto: TV Markíza

Sezóna zberu jahôd naberá na obrátkach. Slováci majú možnosť dopriať si pocit zberu a zároveň okúsiť toto šťavnaté ovocie na viacerých jahodoviskách či plantážach.

Pozreli sme sa na viaceré takéto miesta, aká je situácia a koľko si za kilogram samozberu zaplatíte.

Rajka

Obľúbené a dostupné miesto najmä pre Bratislavčanov. V tomto maďarskom stredisku môžete platiť ako v eurách, tak aj vo forintoch.

Pri odbere pod 10 kilogramov je cena za jeden kilogram 590 forintov, čo predstavuje asi 1,70 eura, pri odbere nad 10 kilogramov je cena 549 forintov, teda asi o desať centov menej.

Otváracie hodiny sú v pondelok až v nedeľu od deviatej do 20. hodiny, počas pandémie koronavírusu však medzi deviatou a 12. hodinou môžu zberať jahody len ľudia starší ako 65 rokov. Nosenie rúška je povinné, neplatí to pre deti do šesť rokov.

Dunajská Lužná

Stredisko v senickom okrese má, vzhľadom na vysoký záujem, otvorené premenlivo. „Momentálne nevieme, kedy otvoríme, dnes (vo štvrtok - pozn red.), sme zatvorili už o 11. hodine," povedali nám do telefónu. Cena za kilogram nazbieraných jahôd je 2,90 eura.

Majcichov

Na tomto jahodovisku pri Trnave si najbližšie môžete nazbierať jahody v sobotu 6. júna. Naposledy boli otváracie hodiny od 8.00 do 16. hodiny. Zber jahôd závisí od ich vyzbierania.

Za kilogram jahôd tu zaplatíte 2,50 eura, je potrebné si však priniesť vlastné nádoby na zber. Na mieste sa dajú zakúpiť kartónové krabice s nosnosťou tri kilogramy.

Vlčkovce

Táto jahodová plantáž v Trnavskom kraji je verejnosti dostupná od ôsmej do 16. hodiny, za kilo samonazbieraných jahôd zaplatíte dve eurá.

Dvory nad Žitavou

Na jahodovisku v novozámockom okrese si plody najbližšie budete môcť nazbierať v sobotu 6. júna, medzi 8-18 hod.

Otváracie hodiny na ďalšie dni budú zverejňovať postupne, podľa predpovedi počasia a zrelosti jahôd. Cena kilogramu jahôd v samozbere je 2,70 eura.

Trnovec nad Váhom

Na tomto mieste v okrese Šaľa otvárajú samozber už zajtra, v piatok. Otvorené bude od 8. hod. do 12.00 a od 13.30 do 19.00. „Vplyvom chladného počasia sme však nútení zvýšiť cenu na 2,90 eura za kilogram," píšu na Facebooku.

Žirany

Stredisko pri Nitre spresní začiatok samozberu jahôd najmenej dva dni pred zberom. Cenu samozberu za jeden kilogram však už oznámili, je to 2,30 eura.

Brodzianske lúky

Plantáž v okrese Komárno je momentálne zatvorená, keďže sa čaká na dozretie jahôd. Cena za kilogram samozberu je na hranici troch eur. Otváracie hodiny sú od pondelka do soboty medzi 9.00-18.00.

Horná Streda a okolie

V novomestskom okrese sú hneď dve miesta na samozber jahôd. Okrem Hornej Stredy sú to aj Čachtice.

Na oboch prevádzkach však nateraz nebude možné nazbierať si jahody, keďže ich pre vyčerpanie zásob zatvorili. Štandardne sú otváracie hodiny 7.00-17.00, v sobotu 7-12. Cena za kilogram je 2,50 eura, platiť sa dá len v hotovosti.

Ostratice

V tomto stredisku medzi Bánovcami nad Bebravou, Partizánskym a Topoľčanmi si môžete prísť nazbierať zajtra o siedmej hodiny ráno, cena za jeden kilogram je 2,50 eura.

Návojovce

Jahodovisko v partizánskom okrese má otvorené aj dnes, vo štvrtok, zajtra (5.6.) však bude zatvorené. Otváracie hodiny sú od siedmej do 18. hodiny, cena za kilogram je 2,70 eura.

Rudina

Jahody si môžete nazbierať aj na Kysuciach. V obci Rudina, v smere na Neslušskú priehradu, však so zberom začnú minimálne až o 10 dní, nakoľko jahody ešte potrebujú dozrieť.

Zber bude v troch fázach, vždy sa začne o siedmej hodine ráno. Po prvých troch zberoch by sa malo prejsť k úplnému otvoreniu jahodoviska. Za jeden kilogram tu taktiež zaplatíte 2,50 eura.

Oščadnica

Ďalšie jahodovisko v kysuckom regióne sa nachádza pod Oščadnicou pri hlavnom ťahu medzi Žilinou a Čadcou.

V rámci otváracích hodín od ôsmej do 17. hodiny cez týždeň a v sobotu medzi ôsmou a 13. hodinou si môžete nazbierať jahody, za kilogram zaplatíte 2,50 eura.

Tekovská Breznica

V stredisku v žarnovickom okrese bude samozber jahôd najbližšie prebiehať v pondelok 8. júna od siedmej hodiny ráno, za kilogram zaplatíte 2,30 eura.

Vinné

Aj na severovýchode Slovenska si môžete dopriať pocit zberu tohto sladkého ovocia. Plantáž však priebežne zatvárajú, vzhľadom na vyčerpanie jahôd. Za jeden samonazbieraný kilogram zaplatíte 2,80 eura. V sobotu 6. júna bude otvorené od deviatej hodiny ráno.

Košické Oľšany

V tomto stredisku na východe si treba dať pozor, keďže na tohoročný samozber je potrebné sa prihlásiť na konkrétny dátum. Bez prihlásenia totiž nebude možné sa zberu zúčastniť. Za kilogram samozberu zaplatíte tri eurá.

Grafika.
Grafika. Foto: TVNOVINY.sk
 


VIAC Z Domáce