04. 06. 2020 18:33 | BRATISLAVA/rk

SÚHRN DŇA: Nie, v deň otvorenia hraníc sme núdzový stav nezrušili

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Policajti na hraničnom priechode (ilustračná snímka)
Policajti na hraničnom priechode (ilustračná snímka) Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Po včerajšom darčeku od premiéra Igora Matoviča, ako to on sám nazval, mohlo Slovensko konečne otvoriť svoje hranice s Českom. Voľný pohyb bez kontroly sa tak vrátil po troch mesiacoch, počas ktorých bol obmedzený pre koronavírus.

Od dnešnej polnoci otvorilo svoje hranice so susednými štátmi aj Rakúsko. Výnimku majú iba na hraniciach s Talianskom.

Znamená to, že miest, kam sa môžeme slobodne vybrať, je znova o čosi viac. A keď sa k tomu pripojí fakt, že sme už v piatej fáze uvoľňovania opatrení, plány na prichádzajúci víkend môžu mať naozaj priaznivé kontúry.

Ministerstvo zahraničných vecí chce navyše v najbližšom období rozdeliť krajiny podľa bezpečnosti. Po vzore Česka by sme tak mali mať vlastný cestovný semafor.

V praxi by to znamenalo, že by sme označili krajiny Európy podľa farby. Ľudia by tak vedeli, ktoré sú bezpečné a ako sa majú zariadiť pri vycestovaní.

Viac sa dočítate TU.

Napriek všetkým priaznivým správam a dobrej epidemiologickej situácii sme si však z úst premiéra stále nevypočuli, že na Slovensku sa predčasne ruší núdzový stav.

Práve naopak. Zopakoval, že na jeho predčasné ukončenie nevidí dôvod. Núdzový stav vyhlásila vláda v polovici marca a skončiť by sa mal po 90 dňoch.

Viac sme sa téme venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Marian Kočner sedí vo väzbe už dva roky. Podľa informácií TV Markíza teraz požiadal o prepustenie. Rozhodovať bude senát Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí.

Prečítajte si viac.


Vláda vo štvrtok odvolala šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. V úrade bol od roku 2017. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka splnila vláda odvolaním Jahnátka prvý predpoklad nezávislého a odborného fungovania tohto úradu.

Viac sa dočítate TU.


Prokuratúra v nemeckom meste Braunschweig uviedla, že Madeleine McCannová, ktorá v máji 2007 ako trojročná za záhadných okolností zmizla počas rodinnej dovolenky v Portugalsku, už pravdepodobne nie je nažive. Polícia ešte včera oznámila, že v ostro sledovanom prípade identifikovala aj nového podozrivého.

Viac sa dočítate TU.


Vráťme sa k spomínanému cestovnému semaforu. Medzi krajiny s nízkym rizikom by sa dostalo aj Bulharsko označené zelenou. A práve aktuálnu situáciu v tejto destinácii sme si priblížili v najnovšom vydaní Dovolenkového seriálu.

Nájdete ho TU.


Sezóna jahôd je v planom prúde. Chcete si ich nazbierať aj vy? Pozreli sme sa na viaceré miesta, kde je to možné. Píšeme aj o tom, koľko za kilogram samozberu zaplatíte.

Detaily sa dozviete TU.


A na záver aktuálne štatistiky. Po včerajšom testovaní pribudol jeden nakazený novým koronavírusom, laboratóriá vykonali 2135 testov. Nepribudlo žiadne úmrtie a vyliečil sa jeden pacient. Kĺzavý sedemdňový medián ostáva na čísle nula.

Viac sa dočítate TU.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce