05. 06. 2020 15:21 | BRATISLAVA/TASR

Takto reagovali politici na Čaputovej správu

Správa bola iná, ako tie doterajšie od iných prezidentov.

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej.
Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok (5. 6.) predniesla pred poslancami svoju prvú Správu o stave republiky.

Venovala sa nej viacerým témam akou je aktuálna pandémia a jej dosahy, ochrana najslabších, súdržnosť, podpora vedy, úprava hospodárskeho modelu, zmeny v školstve, podpora zdravotníctva, ale aj právny štát a potrebné zmeny v justícii a prokuratúre.

Samotný prejav a jeho zostrih si môžete pozrieť tu.

 

Reakcie poslancov a politikov

Predseda Národnej rady Boris Kollár pokladá správu prezidentky za vyváženú, dotkla sa podľa neho pálčivých otázok. Hlava štátu jasne zhodnotila, že sa "premrhala" jedna miliarda na digitalizáciu a informatizáciu. "Nefunguje to, odborníci jasne povedali už v minulosti, že sa to dalo urobiť za 200, 300, 400 miliónov a funkčne," dodal v tejto súvislosti "Je teraz na každom, kto sa v prejave mal nájsť, aby urobil sebareflexiu a posunul občiansku spoločnosť dopredu," doplnil.

Prezidentka s Borisom Kollárom.
Prezidentka s Borisom Kollárom. Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

Premiér Igor Matovič pokladá prezidentkinu správu za vyrovnanú, férovú a dôstojne prednesenú reč. Zuzana Čaputová podľa neho pripomenula predvolebné sľuby, aby cesta za transparentnosťou bola transparentná. "Touto cestou sa treba vydať," povedal. V prejave bolo podľa premiéra kritiky omnoho menej ako chvály, pričom kritiku považuje za opodstatnenú.

Prezidentka Zuzana Čaputová dala vo svojej správe jasne najavo, že výzvou pre túto vládu je čo najlepšie zvládnuť sociálnu a ekonomickú krízu, ktorá sa na nás valí. "Upozornila vládu aj na to, že treba veľmi citlivo a rozvážne narábať s nástrojmi a reštrikciami, ktoré je možné použiť v núdzových situáciách tak, aby plnili svoj jasný účel," povedal podpredseda parlamentu Peter Pellegrini.

S prezidentkou súhlasí minister hospodárstva Richard Sulík. Taktiež pokladá za potrebné pozerať sa dopredu. "Venujem sa oblasti podnikových technológií, a tu sa budeme snažiť hrať svetový prím," dodal. Ak sa chceme rýchlo vymotať z krízy, potrebujeme podľa Sulíka zlepšenie ekonomického prostredia i strategické rozhodnutia štátu. Ocenil, že hlava štátu venovala dlhšiu pasáž vede a výskume. "To je oblasť, ktorá bola doteraz zanedbávaná," reagoval.

Zasadanie NR SR.
Zasadanie NR SR. Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

S prejavom prezidentky súhlasí aj podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. Stotožňuje sa s vyjadrením, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré zvládli koronakrízu najlepšie, a to aj vďaka spolupatričnosti ľudí. "Kríza nás ekonomicky vyčerpala, ale zároveň to berieme ako príležitosť," podotkla s tým, že je to šanca zbúrať staré a nefunkčné korupčné schémy, tvoriť na nových základoch a splniť predvolebné sľuby.

"Prezidentka sa nemohla v prejave venovať celému roku, ako chcela, pretože koronakríza je niečo, čo zmenilo naše životy a čo ich určuje až do budúcnosti," vyhlásil poslanec NR SR a podpredseda opozičného Smeru-SD Richard Raši. Za veľmi silný moment prejavu považuje, že hlava štátu v ňom jasne vyjadrila svoj nesúhlas, akou formou prebieha voľba generálneho prokurátora a že takýto závažný zákon mal isť štandardným legislatívnym konaním.

Prečítajte si aj: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR

Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga skonštatoval, že kríza je šancou posunúť Slovensko dopredu v oblasti ekonomiky, spravodlivosti aj v spoločenských otázkach. Súhlasí tiež so slovami prezidentky, že pri legislatívnych zmenách v oblasti hodnôt je potrebná diskusia. "Aj keď nemáme spoločné rovnaké názory, ak vieme diskutovať, vieme sa vyvarovať konfliktu. To je základ, o tom je demokracia," uviedol.

Výnimočne sa k hlave štátu vyjadril aj Marián Kotleba. Označil ho za kultivovaný, vecný a trefný. "Veľmi konkrétnou vecou, ktorá sa týka tohto volebného obdobia, sú prílepky, ktoré spomínala, ktoré v zákonoch vláda ako keby zatajene noveluje, mení, a to je v rozpore s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov," skonštatoval s tým, že je to vec, s ktorou sa stretávajú od začiatku tohto volebného obdobia.

Reakciu niektorých politikov si môžete pozrieť nižšie:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce