05. 06. 2020 15:01 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ varuje pred dažďom. Pre tieto lokality dokonca vydal aj výstrahu

Výstrahy platia pre piatok a nedeľu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Silný dážď a vietor na horách hrozí počas piatkového poobedia a večera na viacerých miestach Slovenska. Výstrahu prvého stupňa v tejto súvislosti vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha pred vetrom na horách platí pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj. Meteorológovia očakávajú vietor, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť od 110 do 135 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedli.

SHMÚ varuje aj pred intenzívnymi búrkami. Výstrahy platia pre Banskobystrický, Nitriansky, Košický, Prešovský a Žilinský kraj.

"Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," spresnil ústav s tým, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, akými sú stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Bez názvu.png
 

Výstraha pred dažďom bude platiť aj v nedeľu a to už pre celé územie Slovenska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce