05. 06. 2020 17:30 | BRATISLAVA/mm

SÚHRN DŇA: So susedmi otvárame hranice a táto mapa prezrádza, kam budeme môcť čoskoro cestovať

Pozrite si tie najdôležitejšie správy, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TV Markíza

So susedmi pomaly otvárame hranice bez toho, aby sme potrebovali nejaké špeciálne doklady alebo testy. Od piatkového rána takto môžeme fungovať s Maďarskom a Rakúskom, dva dni predtým sme obnovili „Československo".

Kompetentní avizujú, že postupne budú pribúdať aj ďalšie krajiny, napomáhať má tomu aj tzv. cestovný semafor, ktorý rozdelí krajiny podľa bezpečnosti. Zelené štáty budú najbezpečnejšie, oranžové menej a červené najrizikovejšie.

Detaily ešte musia politici spolu s odborníkmi prebrať na krízovom štábe, ale je zrejmé, že sa viac-menej bude táto mapa zhodovať s českým semaforom.

Téme otvárania hraníc sme sa viac venovali TU a návrhu cestovného semaforu zasa TU.

Čaputovú pochválili aj jej najväčší kritici

Zuzana Čaputová v Národnej rade predniesla svoju prvú správu o stave republiky. Ako je u nej zvykom, mala kultivovaný prejav, ktorý v sebe neskrýval žiaden konflikt. V podstate to potvrdzujú aj slová odborníkov, ktorí ho hodnotia ako vyvážený a premyslený.

Aj z reakcií lídrov politických strán je zrejmé, že prejav mal za cieľ skôr spájať ako rozdeľovať. Tí ho prijali pozitívne, dokonca aj opoziční, ktorí majú k Zuzane Čaputovej naozaj ďaleko.

Celý prejav nájdete TU a reakcie politikov zas TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR. Potvrdil to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.


Za uplynulý deň nepribudol na Slovensku žiadny nový prípad koronavírusu. V laboratóriách otestovali 1 832 testov.


Veľká väčšina štátov Európskej únie chce otvoriť svoje vnútorné hranice do 15. júna. Otvorenie vonkajších hraníc by mohlo prísť v júli. Po rokovaní ministrov vnútra krajín EÚ to povedala chorvátska štátna tajomníčka Terezija Grasová, ktorej krajina predsedá EÚ.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce