09. 06. 2020 08:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

V kauze korupcie sudcov sa spomína ďalšie známe meno

Ide o bývalého šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála.

Gábor Gál.
Gábor Gál. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Výsledok akcie, ktorá na Slovensku nemá obdobu. NAKA zadržala 13 sudcov z Kočnerovej Threemy. Medzi nimi aj bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. V policajnom uznesení sa však spomína aj ďalšie zaujímavé meno. Ide o bývalého šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála, informujú Aktuality.sk.

Gábor Gál počas svojho pôsobenia v čele ministerstva spravodlivosti čelil viackrát nepríjemným otázkam, ktoré súviseli s jeho advokátskou praxou. Pred nástupom do vysokej vládnej funkcie totiž ako advokát zastupoval firmu Jopi Trade. Tá je podozrivá z rozsiahlych daňových machinácií a patrí dvojici podnikateľov z južného Slovenska, ktorých prezývajú slovenskí Texasania.V uznesení o obvinení sudcov z akcie Búrka sa Gálovo meno objavilo práve v súvislosti s Jopi Trade a s ich súdnymi spormi, dodáva portál.

Texasanom z Jopi Trade sa na Najvyššom súde darilo. Potvrdzujú to rozsudky sporov s daniarmi, ktoré vyhrali. „Všetky tieto veci si Gál na NS SR odchodil," uvádza sa v policajnom uznesení o obvinení 13 sudcov.

Vyjadrenie pochádza z výpovede bratislavského sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý sa rozhodol, že spoluprácu s Marianom Kočnerom opíše polícii. Sklenka mal za peniaze pomáhať kontroverznému podnikateľovi s ovplyvňovaním súdnych prípadov. Všetko priznal a prehovoril aj o údajných korupčných praktikách svojich kolegov.

Sklenka sa mal podľa vlastných slov mnoho vecí dozvedieť od bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej. V jej senáte pôvodne robil asistenta. Urbancová mu údajne povedala aj o tom, že Gál sa mal angažovať v prípadoch, ktoré sa týkajú daňových problémov jeho bývalých klientov.

Gál označuje tvrdenia z výpovede Sklenku o „odchodení" prípadov za nepravdivé. Odmieta, že by si niečo na Najvyššom súde vybavoval alebo sa vôbec stretával so sudcami súdu.

„Dá sa odsledovať môj program," argumentoval Gál, keď ho pred v marci Aktuality.sk konfrontovali so Sklenkovým vyjadrením. Exminister naznačil, že tvrdenia z výpovede si mohol vymyslieť či už Sklenka, alebo Urbancová, od ktorej mali pochádzať.

Na margo policajného uznesenia tímu Hmla z akcie Búrka Gál vyhlásil, že obsahuje nepravdivé informácie týkajúce sa jeho samého, ale aj iných osôb. Raziu, pri ktorej bolo zadržaných 13 sudcov, však Gál chváli, dodávajú Aktuality.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce